حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  24 خرداد 1403
حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  24 خرداد 1403
0

آنچه در مورد فواید موسیقی درمانی اوتیسم باید بدانید!

188 بازدید
موسیقی درمانی اوتیسم
5/5 - (1 امتیاز)

اگر فرزندی دارید که مبتلا به اوتیسم است، مطمئنا به سرعت به مبحث موسیقی درمانی اوتیسم، که در این مطلب می‌خواهیم به آن اشاره کنیم، علاقمند خواهید شد. موسیقی به دلیل برانگیختن احساسات، تقویت روحیه و ایجاد حس ارتباط، همواره مورد تحسین انسان بوده است با این حال، مزایای آن بسیار فراتر از سرگرمی صرف است.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که موسیقی درمانی، ارتباط، تعامل اجتماعی و کیفیت زندگی افراد مبتلا به اوتیسم را بهبود می‌بخشد. این متد درمانی نیازهای منحصر به فرد افراد مبتلا به اوتیسم (Autism) را برطرف می‌کند. گوش دادن، آواز خواندن، نواختن ساز و بداهه نوازی جزو اقداماتی هستند که در موسیقی درمانی انجام می‌شوند.

به هرحال، موسیقی ماهیتی ساختار یافته دارد و قادر به درگیر کردن چندین سیستم حسی به طور همزمان است. این ویژگی ها موسیقی را به یک رسانه بسیار موثر برای افراد مبتلا به اوتیسم تبدیل می‌کند. با این مقاله از سایت وب آوا همراه باشید تا در مورد اثربخشی، فواید و تاثیرات بالقوه موسیقی درمانی اوتیسم بیشتر بدانید.

فواید موسیقی درمانی اوتیسم برای توسعه مهارت های کلامی

رشد مهارت های کلامی می‌تواند به ویژه برای افراد مبتلا به اوتیسم چالش برانگیز باشد. یکی از فواید موسیقی درمانی این است که اینگونه مهارت ها را در افراد مبتلا به اوتیسم حمایت و تقویت می‌کند. موسیقی این کار را از طریق الگوهای ریتمیک و ساختارهای ملودیک و در عین حال تکراری خود انجام می‌دهد. خواندن آهنگ‌هایی با عبارات تکراری، شرکت در فعالیت‌های تعاملی و استفاده از وسایل کمک بصری همگی می‌توانند در کنار موسیقی به مبتلایان اوتیسم کمک کنند.

همچنین بخوانید  بایدها و نبایدهای رژیم غذایی سالم برای خوانندگی و فن بیان

فواید موسیقی درمانی برای تعامل اجتماعی و بیان عاطفی

یکی از مشکلات اساسی افراد مبتلا به اوتیسم، تعامل اجتماعی است. موسیقی درمانی می‌تواند محیطی امن و حمایتی را برای تمرین مهارت های اجتماعی و بیان عاطفی اینگونه افراد فراهم کند. فعالیت‌های موسیقی گروهی، مانند نواختن سازها با هم یا شرکت در بازی‌های مبتنی بر موسیقی، افراد را تشویق می‌کند تا با دیگران تعامل داشته باشند و ارتباط موثر برقرار کنند. در کل موسیقی به افراد اوتیستیک در بیان و تفسیر احساساتشان کمک زیادی می کند.

موسیقی درمانی اوتیسم سبب رشد مهارت های تعاملی
موسیقی درمانی اوتیسم سبب رشد مهارت های تعاملی

فواید موسیقی درمانی اوتیسم برای یکپارچگی و تنظیم حسی

یکی دیگر از فواید موسیقی درمانی اوتیسم ارتقای یکپارچگی و تنظیم حسیِ بیماران اوتیسم است. اینگونه افراد اغلب با حساسیت های حسی و مشکلات پردازش اطلاعات مواجه هستند، منتها مشخص شده است که الگوهای ریتمیک موسیقی و سازهایی مانند نی، می‌توانند به افراد کمک کنند تا تجارب حسی خود را تنظیم ‌کنند و اضافه بار حسی یا اضطراب خود را کاهش دهند. موسیقی درمانگران می‌توانند به صورت تدریجی از عناصر و سازهای مختلف استفاده کرده و به بیماران کمک کنند تا در برابر محرک های حسیِ محیط، سازگار شوند.

تاثیر بر ارتقای مهارت های حرکتی و هماهنگی

دیگر مزیت موسیقی درمانی برای اوتیسم، توسعه مهارت های حرکتی در بیماران است. نواختن آلات موسیقی، کف زدن، رقصیدن و هماهنگ شدن با ریتم، همگی به رشد مهارت های حرکتی در افراد مبتلا به اوتیسم کمک می‌کنند. ماهیت تکراری و ساختار یافته موسیقی، سبب بهبود هماهنگی حرکات و آگاهی بیشتر از بدن می‌شود و در نهایت به  کنترل حرکتی بهتر در بیماران منجر خواهد شد.  

فواید موسیقی درمانی اوتیسم بر تقویت توانایی های شناختی بیماران

موسیقی تاثیر عمیقی بر رشد و عملکرد شناختی بیماران اوتیسم دارد. تحقیقات نشان داده است که بیمارانی که وارد پروسه موسیقی درمانی اوتیسم می‌شوند اغلب، توانایی خود را در فعالیت های مبتنی بر موسیقی نشان می دهند. درگیر شدن در فعالیت های موسیقی درمانی، نواحی مختلف مغز را تحریک می کند و توجه، حافظه و مهارت های عملکردی را ارتقا می‌دهد. موسیقی درمانی توانایی های شناختی مانند حل مسئله، توالی یابی و پردازش شنوایی را نیز بهبود می‌بخشد.

همچنین بخوانید  راهنمای خرید سنتور و نکات مهم آن

گنجاندن موسیقی درمانی در زندگی روزمره

شرکت دادن فرزند خود در جلسات رسمی موسیقی درمانی اوتیسم ارزشمند است، منتها بهتر است موسیقی را در زندگی روزمره وی نیز بگنجانید. این کار مزایای درمانی موسیقی را تقویت کند. گوش دادن به موسیقی و خواندن آواز‌ با وی و درگیر شدن در اجرای موسیقی در خانه، همگی می‌توانند محیطی مثبت و شفابخش را برای بیمار شما ایجاد کنند.

دقیقا به همین دلیل است که موسیقی درمانگران با والدین، سرپرستان و مربیان برای اجرای استراتژی های شخصی همکاری می کنند. هدف آنها این است که مبتلایان اوتیسم برای مدت بیشتری از شبانه روز در معرض فواید درمانیِ موسیقی قرار بگیرد.

گنجاندن موسیقی در زندگی روزمره  مبتلایان به اوتیسم
گنجاندن موسیقی در زندگی روزمره مبتلایان به اوتیسم

سوالات متداول کاربران

آیا موسیقی درمانی اوتیسم برای تمام گروه های سنی مبتلا به اوتیسم قابل استفاده است؟

بله، موسیقی درمانی اوتیسم می‌تواند برای تمامی گروه های سنی مبتلا به این بیماری از اوایل کودکی تا بزرگسالی، مفید باشد. البته ممکن است تکنیک های درمانی بر اساس مرحله رشد و نیازهای بیماران مختلف متفاوت باشد.

آیا موسیقی درمانی برای همه افراد مبتلا به اوتیسم موثر است؟

در حالی که موسیقی درمانی اوتیسم، پتانسیل بالایی در بهبود وضعیت بیماران دارد منتها الزاما برای همه افراد موثر نیست. برخی از افراد به طور استثنایی به موسیقی درمانی پاسخ می‌دهند ولی شرایط برای برخی دیگر اینگونه نیست. در نظر گرفتن تفاوت ها و چالش های فردی هنگام کار با افراد مبتلا به اوتیسم، اهمیت بسیار زیادی دارد. عواملی مانند حساسیت های حسی، گستره توجه و ترجیحات موسیقی باید توسط موسیقی درمانگران در نظر گرفته شوند.
موسیقی درمانگران باید برای ایجاد محیطی امن و حمایتی برای مبتلایان به اوتیسم تلاش کنند و سعی کنند اعتماد آنها را به خوبی جلب کنند. تنها در این صورت است که می‌توانند بهترین نتایج موسیقی درمانی اوتیسم را مشاهده کنند.

متدهای رایجی که در  موسیقی درمانی اوتیسم استفاده می شوند کدامند؟

متد های مختلفی در موسیقی درمانی اوتیسم استفاده می‌شوند. از جمله رویکردهای مبتنی بر حس موسیقی، ترانه سرایی و تجزیه و تحلیل ترانه، نواختن ساز و بداهه نوازی. هر یک از این متد ها تاثیرات مثبت و خاص خود را دارند. مثلا ترانه سرایی و تجزیه و تحلیل ترانه سبب تشویق افراد به بیان افکار، احساسات و تجربیات  آنها از موسیقی می‌شود.  نواختن ساز به تقویت مهارت های حرکتیِ ظریف و هماهنگی حرکتی می انجامد. آواز خوانی به بهبود مهارت های کلامی منجر می‌شود و بداهه نوازی نیز  منجر به شکوفایی خلاقیت خواهد شد.

همچنین بخوانید  سلفژ چیست؟ (3 بخش اصلی آن)

جمع بندی

در مجموع باید گفت که موسیقی درمانی اوتیسم از رشد، تکامل و رفاه مبتلایان به اوتیسم حمایت می‌کند. موسیقی درمانی، ارتباط، تعامل اجتماعی و بیان عاطفی را در اینگونه افراد افزایش می‌دهد. در نتیجه با پذیرش پتانسیل درمانی موسیقی، می‌توانیم جهانی ایجاد کنیم که در آن افراد مبتلا به اوتیسم نیز می‌توانند شکوفا شده و رشد کنند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://webawaa.ir/?p=2558
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد آنچه در مورد فواید موسیقی درمانی اوتیسم باید بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.