حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  6 خرداد 1403
حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  6 خرداد 1403
0

تجربه نشاط در زندگی

207 بازدید
تجربه نشاط در زندگی
5/5 - (1 امتیاز)

شادی و نشاط در زندگی بر اساس  ترشح میزان هورمون های مانند دوپامین، سروتونین، اندروفین، اکسی توسین و… در بدن می باشد. آگاهی در مورد زندگی بهتر، باعث بهبود کیفیت در زندگی خواهد شد و در این مقاله از سایت وب آوا شما را با این روش های زندگی آشنا می کنیم.

عملکرد ساختار مغز بر اساس پاداش ها مانند خوردن یک غذا تا ورزش کردن باعث ترشح هورمون دوپامین در بدن می شوند. انتقال دهنده سلول های مغزی در هورمون دوپامین در عملکرد خلق و خو و تمرکز و عملکرد قلب و خواب موثر بوده و نور آفتاب و گوش دادن به موسیقی باعث ترشح دوپامین در مغز میشود. اندروفین هورمون دیگری در بدن می باشد که با ورزش کردن ترشح می شود.

ترشح هورمون دوپامین و نشاط در زندگی
ترشح هورمون دوپامین و نشاط در زندگی

یوگا در تمرکز و زندگی بهتر بسیار مفید بوده و باعث ترشح هورمون اندروفین در بدن شده و یوگا برای سلامت بدن و تمرکز هم بسیار مفید بوده و باعث نشاط در زندگی می شود.

یوگا و نشاط در زندگی
یوگا و نشاط در زندگی

هورمون اکسی توسین را در رابطه و در اجتماع بودن می توانید تجربه کنید. در یک مهمانی حال شما بهتر می شود و یکی از علت های آن ترشح هورمون اکسی توسین در بدن می باشد.

زمانی که حال شما خوب نیست، پانزده دقیقه پیاده روی در بیرون از محیط کار یا منزل باعث بهبود حال شما خواهد شد، استفاده از مکمل ها هم باعث ترشح هورمون های شادی در بدن می شوند. نکته بسیار مهم این است که هورمون های شادی باید در سطح تعادل در بدن ما باشند، گاهی اوقات ترشح بیش از حد دوپامین باعث عوارضی مانند توهم و پارکینسون می شوند.

همچنین بخوانید  یادگیری گیتار برای مبتدیان [8 مرحله عملی]

آمینواسید تیروزین تبدیل به L-Dopa  در مغز می شود و در مرحله دوم به دوپامین تبدیل می شود. پس از ترشح دوپامین در فضای سیناپسی، توسط گیرنده دوپامین جذب می شود و در قسمت بالا در خصوص افزایش دوپامین در بدن توضیح داده شد. برخی از مردم نادانسته از داروهایی استفاده می کنند که سرعت جذب دوپامین را بالا می برد، این فرایند به مرور زمان باعث خواهد شدترشح نرمال دوپامین دچار مشکل شده و فرد دچار افسردگی شود.

بهترین روش های بالا بردن هورمون های شادی، ورزش کردن روزانه، یوگا و مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی و ترسیم یک نقاشی می باشد، نقاشی علاوه بر بهبود حال شما و نشاط در زندگی، باعث تمرکز در شما خواهد شد ، در بیماران بیش فعال یکی از روش های درمان ، نقاشی و ورزش منظم روزانه می باشد، در زندگی روزانه پیاده روی پانزده دقیقه باعث نشاط شما خواهد شد.

اکثر مردم از تمرین های ساده ولی تاثیر گذار در مغز اطلاع ندارند. مطالعه در این حوزه و تجربه نشاط با تمرین های روزانه به مردم کمک خواهد کرد ادامه زندگی خود را با کیفیت بهتری تجربه کنند، این مقاله جهت دادن آگاهی برای زندگی بهتر نوشته شده و خواندن این مقاله شروع زندگی جدید و مطالعه شما در حوزه سلامت روان می باشد .

مطالعه در تجربه زندگی بهتر با شرایط موجود، خیلی از مواقع ما نمی توانیم شرایط را در زندگی تغییر دهیم ولی می توانیم با یک ترسیم نقاشی یا  گوش دادن یک موسیقی خوب و یا پیاده روی، کیفیت زندگی خودمان را بالا برده و این اتفاق باعث خواهد شد با موانع و مشکلات را راحت تر  حل کنیم و از این شرایط عبور کنیم.

دانش نسبت به فعالیت مغز در ترشح هورمون های شادی باعث داشتن آرامش در زندگی ما خواهد شد. امروزه کافی است روزانه چند دقیقه در مورد نحوه زندگی بهتر توسط مطالعه مقالات علمی خود را بهبود ببخشیم. چرا که در زمان بحران تنها شخصی که می تواند ما را نجات دهد، فقط خود ما هستیم وداشتن دانش در این حوزه ما را از افراد دیگر مستقل خوا هد کرد.

همچنین بخوانید  معرفی 7 تا از سبک های خوانندگی و ویژگی های آن

انتقال دهنده های مغز که باعث ترشح هورمون های شادی در بدن می شوند با ورزش کردن و پیاده روی، یا انجام یک هنر مانند نقاشی و گوش دادن به موسیقی، بودن در جمع و دوستان و ….. فعال می شوند و کیفیت و نشاط در زندگی ما را بالا خواهند برد .

نویسنده : دکتر کوروش محمدزاده

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://webawaa.ir/?p=2743
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد تجربه نشاط در زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.