حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  6 خرداد 1403
حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  6 خرداد 1403
0

تفاوت رپ و هیپ هاپ چیست؟

455 بازدید
تفاوت رپ و هیپ پاپ چیست ؟
5/5 - (1 امتیاز)

هنر، بیان احساسات و افکار به زیباترین حالت ممکن است از این رو بسیاری از هنرمندان دغدغه مند اعتراضات و مشکلات جامعه را با این زبان بیان می کنند. موسیقی رپ از جمله هنرهایی است که به مضامین اعتراضی و اجتماعی می پردازد. اما نزدیکی ساختاری این سبک از موسیقی با سبک هیپ هاپ موجب شده است عموم مردم جامعه نتوانند آنها را از یکدیگر متمایز کنند. با توجه به مطالب ذکر شده، این مقاله از سایت وب آوا به معرفی سبک رپ و هیپ هاپ و فرق و تفاوت رپ و هیپ هاپ اختصاص یافته است.

موسیقی رپ چیست؟

موسیقی رپ آمیخته ای از کلام، ضرب و ریتم است که در ابتدای شکوفایی خود محتوایی اعتراضی و اجتماعی داشت. اما با گذر زمان زیر شاخه هایی دیگری همچون احساسی، انتزاعی و گَنگ به این سبک از موسیقی افزوده شد . آنچه موجب متمایز شدن این سبک موسیقی شده است، بیان سریع و صریح کلمات در هماهنگی کامل با ضرب آهنگ است. همچنین ریتم تند و محتوای عمیق این موسیقی از دیگر دلایل محبوبیت آن به شمار می رود.

موسیقی رپ و تفاوت آن با هیپ هاپ
موسیقی رپ

تاریخچه موسیقی رپ به دهه 60 میلادی بر می گردد. در آن دوره سیاه پوستان از تبعیض نژادی در عذاب بودند به همین دلیل از این سبک موسیقی برای بیان اعتراضات خود استفاده می کردند. اما زیبایی و تاثیرگذاری رپ، موجب فراگیر شدن آن در سراسر جهان شد. اما در خصوص خواستگاه این موسیقی در ایران، بسیاری از متخصصان معتقدند رپ در اوایل سال 1370 در ایران رواج یافت. در آن دوران اشعاری با نام بحر طویل سروده و در قابل ترانه هایی آهنگین اجرا می شد.  

همچنین بخوانید  نگاهی به برترین نوازندگان گیتار جهان

مشخصات موسیقی رپ 

موسیقی رپ با سایر سبک های موسیقی تفاوت هایی دارد. توجه به شاخصه های زیر تشخیص این سبک را آسان می کند. 

طول قطعه موسیقی هایی همچون کلاسیک بسیار طولانی و بدون تکرار است اما قطعات رپ در حالت بدون تکرار و خالص به 32 میزان می رسد. بنابراین تکرار این موسیقی بیشتر با تغییر در ترانه شکل می گیرد.

در موسیقی رپ به ندرت از تغییر گام و مدولاسیون استفاده می شود. در برخی از مواقع به منظور جلوگیری از تکرار و یکنواختی ملودی ممکن است از تغییر گام و یا مدولاسیون استفاده شود.

پایه اساسی و اصلی رپ ریتم آن است. برای اجرای یک ریتم مناسب دو گروه ساز یکدیگر را پشتیبانی می کنند که اصولا یکی از آنها درامز و دیگری کیبورد، پیانو یا گیتار است.

برخی از سبک های موسیقی (به خصوص جز) به ضد ضرب وابستگی بسیاری دارند اما در رپ نمی توان ردپایی از ضد ضرب مشاهده کرد.

در رپ از یک قطعه با ساختار ساده چندین بار بدون کوچکترین تغییری استفاده می شود. در واقع این سبک به بسط و توسعه قطعه تاکیدی ندارد.

حرکات موسیقی رپ
حرکات موسیقی رپ و تفاوت رپ و هیپ هاپ

تفاوت رپ با هیپ هاپ 

موسیقی رپ به نوعی زیر مجموعه موسیقی هیپ هاپ ( Hip hop music ) به شمار می رود اما این دو سبک موسیقی با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در ادامه به تفاوت رپ و هیپ هاپ آنها پرداخته می شود .

تاریخچه 

موسیقی رپ و هیپ هاپ از نظر تاریخچه و ریشه فرهنگی با یکدیگر هیچ گونه تفاوتی ندارند و هر دو آنها به اعتراضات سیاهپوستان بر می گردد. موسیقی هیپ هاپ در آن دوره بدون موسیقی و با ریتمی آرام اجرا می شد. مضمون اشعار این موسیقی اگرچه اعتراضی بود، اما در آن از الفاظ بسیار رکیکی نیز استفاده می شد. اما رپ زمانی به شکوفایی رسید که توانست ریتم‌ و مضمون‌های هیپ هاپ را گسترش دهد. 

همچنین بخوانید  راهنمای خرید سنتور و نکات مهم آن

عناصر سازنده در تفاوت رپ و هیپ هاپ

هیپ هاپ به واسطه به کارگیری چهار عنصر ، DJing، graffiti و breakdancing حواس شنوایی، کلامی، بصری و فیزیکی مخاطب را درگیر و تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع این سبک بر ترندهای مبتنی بر سبک زندگی همچون مشکلات اجتماعی متمرکز است. اما در موسیقی رپ تنها از شعر، قافیه و ضرب موسیقی استفاده می شود. همچنین رپر بر بداهه گویی متمرکز است. 

بنابراین تم موسیقی و تفاوت رپ و هیپ هاپ را می توان اینگونه از یکدیگر متمایز کرد که هیپ هاپ مشکلات و دغدغه های اجتماعی همچون بی بند و باری، فقر، اعتیاد، سیاست و…  را با زبان شوخی و شاعرانه بیان می کند و به ریشه یابی و بحث در خصوص آنها می پردازد. اما موسیقی رپ مشکلات روز جامعه را با بیانی شاعرانه و جدی به تصویر می کشد. 

ابزارآلات موسیقی رپ و هیپ هاپ 

موسیقی رپ تنها با ابزار grime اجرا می شود. اما در موسیقی هیپ هاپ از مشتقات زیر استفاده می شود: 

  • شامل الکترو
  • بریک بیت
  • هاردکور
  • R&B استراحت‌های فانکی
  • هیپ هاپ انتزاعی

آلات موسیقی لازم برای اجرای موسیقی هیپ هاپ شامل مواردی همچون میکروفون، turntable، کیبورد،  درام و bass  می شود. اما در موسیقی رپ علاوه بر موارد ذکر شده لازم است از FL Studio / Ableton Live  نیز استفاده شود. 

لحن 

در موسیقی رپ اصولا از لحن جدی استفاده می شود اما لحن موسیقی هیپ هاپ بسته به هر محیطی می تواند از آرام تا تند و از جدی تا طنز متفاوت باشد که این مورد نیز یکی از تفاوت رپ و هیپ هاپ میباشد.

تفاوت رپ با هیپ هاپ
تفاوت رپ با هیپ هاپ

جمع بندی

موسیقی رپ ترکیبی از نثر و شعر است که در زیباترین حالت ممکن با ریتم آهنگ ادغام می شود. از این سبک موسیقی برای بیان افکار و اعتقادات استفاده می شود. در واقع موسیقی رپ، موسیقی مردمی است که به بیان افکار ناگفته عامه جامعه می پردازد و عمده تمرکز آن بر مسائل اجتماعی و سیاسی روز دنیا است.

همچنین بخوانید  آشنایی با انواع سبک های موسیقی

اما در برخی از مواقع این موسیقی به مباحث دیگری می پردازد که می تواند بر مبنای معیارهای ارزش گذاری جامعه، یک ضد ارزش به حساب آید. اما پتانسیل بالای موسیقی رپ برای بیان آزادی و مبارزه برای آن غیر قابل انکار است. به همین دلیل همواره در طول تاریخ و اعصار مختلف این سبک توانسته است موجب تغییر بسیاری از مشکلات و بحران های اجتماعی شود. 

اما سادگی قطعات موسیقی رپ در کنار مضامین عامه پسندانه آن موجب شده است که این سبک موسیقی مورد انتقادهای بسیاری واقع شود. اما باید پذیرفت کیفیت و درون مایه این سبک، به ژرف اندیشی شاعر و رپر وابسته است. در واقع هرچه موسیقی عرضه شده حرف بیشتری برای گفتن داشته باشد، میزان تاثیرگذاری آن بر جامعه نیز بیشتر خواهد بود. 

در این مقاله به مقایسه و تفاوت رپ و هیپ هاپ پرداختیم! شاید موضوع جالبی بود که تا به حال هیچ یک از ما به تفاوت این دو سبک فکری نکرده بودیم یا شاید بر این باور بودیم که این دو سبک یکسان هستند و تفاوتی ندارند! ممنون که تا اینجای مقاله همراه ما بودید خوشحال میشیم که نظر خودتون رو در رابطه با ین مقاله در بخش دیدکاه ها برامون بنویسید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://webawaa.ir/?p=2238
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد تفاوت رپ و هیپ هاپ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.