حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  28 تیر 1403
حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  28 تیر 1403
0

بررسی دقیق 5 سبک موسیقی راک

228 بازدید
تاریخچه سبک موسیقی راک
5/5 - (1 امتیاز)

در دنیای امروز خیلی کم می‌آید که کسی طرف‌دار موسیقی باشد، اما چیزی در رابطه با موسیقی راک نشنیده باشد. موسیقی راک گذشته‌ی دور و درازی دارد و در حال حاضر نیز جایگاه خودش را در میان هنرمندان و علاقه‌مندان به موسیقی حفظ کرده است. همین موضوع باعث شده تا ما تصمیم ‌بگیریم دراین مقاله از سایت وب آوا برای شما به بررسی دقیق راک بپردازیم و اطلاعات کاربردی و جامعی در رابطه با این نوع موسیقی برای شما داشته باشیم.

اگر بخواهیم به‌ صورت خلاصه برای شما بگوییم، موسیقی راک (Rock music) می‌تواند تلفیقی از سبک ژانرهای بلوز، ریتم اند بلوز، کانتری، آفریقایی-آمریکایی، کلاسیک و جاز باشد. در واقع راک تلفیقی از چندین هنر پر طرف‌دار غربی است و همین فاکتور باعث شده تا سبک راک به سبکی پرطرف‌دار در میان علاقه‌مندان به موسیقی شناخته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این ‌رابطه، به شما پیشنهاد می‌کنیم با ما تا انتهای محتوا همراه بمانید.

موسیقی راک

بررسی تاریخچه سبک موسیقی راک

قبل ‌از صحبت در رابطه با هر چیزی، باید برای شما راجع به تاریخچه این سبک موسیقی صحبت کنیم. برای اولین ‌بار در دهه 50 میلادی بود که در کشور آمریکا سبک جدیدی از موسیقیT با نام سبک راک اند رول (Rock and roll)، جای پای خود را در میان علاقه‌مندان به موسیقی باز کرد.

طی مدت زمان بسیار کوتاهی یعنی حدود 10 سال، موسیقی راک به سبک‌های گوناگون و متنوعی تجزیه شد و همین موضوع باعث شد تا این سبک موسیقی به‌ عنوان نوعی سبک موسیقی مادر در جهان موسیقی‌ها شناخته شود.

بد نیست بدانید که نام این سبک موسیقی یعنی راک، از عبارت راک ‌اند رول گرفته می‌شود.

اگر بخواهیم به ‌صورت مفهومی بررسی کنیم،  «راک» به معنی تکان خوردن و جنباندن می‌باشد. همین موضوع نشان از ریتمیک بودن این سبک موسیقی‌ دارد. در کنار سرگرم ‌کننده بودن، این سبک موسیقی به یک پدیده فرهنگی بین‌المللی تبدیل شده و در سراسر جهان، افراد زیادی به آن علاقه‌مند شده‌اند. حتی می‌توان به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر این سبک موسیقی در برخی موارد به‌ عنوان نوعی سبک زندگی نیز شناخته می‌شود.

همچنین بخوانید  آموزش و راهنما کامل نت خوانی در موسیقی

در موسیقی راک از چه سازهایی بهره گرفته می‌شود؟

ادوات موسیقی و ساز‌ها به ‌عنوان مفیدترین بخش در بررسی سبک‌های موسیقی شناخته می‌شوند. در سبک موسیقی راک نیز از سازهای گوناگونی بهره گرفته می‌شود. اگر شما کمی نیز با سبک راک آشنایی داشته باشید، قطعاً می‌دانید که گیتار الکتریک به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین ادوات موسیقی برای این سبک شناخته می‌شود. اما در کنار گیتار الکتریک، ادواتی مانند گیتار بیس، ارگ، کیبورد، درام، پیانو، سازهای کلیدی و… نیز جزو آن دسته از ادواتی می‌باشند که برای تولید موسیقی راک مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولاً ادوات موسیقی با توجه به سبک‌های متفاوت راک، متنوع هستند.

سازهای موسیقی رام

بررسی انواع متفاوت سبک‌های موسیقی راک 

بعد از صحبت در رابطه با تاریخچه‌ی موسیقی راک و ادواتی که برای تولید موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرند، حال باید برای شما در رابطه با شاخه‌های گوناگون این سبک موسیقی نیز صحبتی داشته باشیم. پیشتر به این نکته اشاره کردیم که در دهه 60 میلادی راک به زیر مجموعه‌ها و شاخه‌های گوناگون تقسیم شد تا هنرمندان این امکان را داشته باشند که به‌ صورت تخصصی روی سبک‌های متفاوت آن مانور دهند. بیایید با یکدیگر در ادامه زیرمجموعه‌های گوناگون موسیقی راک را بررسی کنیم. به این نکته توجه داشته باشید که موارد نام ‌برده شده، تنها تعداد تعداد محدودی از زیرمجموعه‌ها و خانواده بزرگ سبک موسیقی راک می‌باشند. 

سافت راک 

هنوز روی این موضوع که تاریخچه سافت راک به دهه 70 میلادی یا 60 میلادی باز می‌گردد، اختلافاتی وجود دارد. سبک سافت راک از سبک موسیقی راک، نوعی موسیقی ملایم تری است که تمرکز اصلی آن بر روی خواننده می‌باشد. به‌ طور کلی در راک، معمولاً سازها نقش مهم‌تری از خواننده دارند؛ اما در سافت راک این ‌گونه نیست. همان‌ طور که از نام این زیرمجموعه پیداست، سافت راک ورژن ملایم‌تری از راک می‌باشد.

فولک راک 

فولک راک از زیرمجموعه‌های موسیقی راک سبکی است که از ترکیب موسیقی محلی و راک ایجاد شده ‌است. در ابتدا این سبک موسیقی در جنوب کشور آمریکا و انگلستان به وجود آمد. در این نوع سبک موسیقی همان طور که از نام آن پیداست، علاوه ‌بر المان‌ها و ابزارهای موسیقیایی و سازهای راک، سازهای محلی مثل سازدهنی، ویولن و … نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

همچنین بخوانید  تمرینات دست برای نواختن گیتار قسمت دوم

پاپ راک 

پاپ راک یکی از مشهورترین و پرطرف‌دارترین زیرمجموعه‌های موسیقی راک شناخته می‌شود که ویژگی اصلی آن ملودیک بودن و گیرا بودن است. در واقع می‌توان گفت که پاپ راک و سافت راک تا حد بسیار زیادی شبیه یکدیگر هستند اما اگر بخواهیم به‌ صورت تخصصی‌تر بررسی کنیم، این دو نوع سبک با یکدیگر تفاوت‌هایی نیز دارند. 

پراگرسیو راک 

این سبک موسیقی راک برای اولین ‌بار در بریتانیا شکل گرفت. از مهم‌ترین ویژگی‌های این سبک موسیقی ما می‌توانیم به زمان طولانی اجرای آن اشاره کنیم. در برخی موارد، حتی ممکن است موسیقی حدود بیست تا چهل دقیقه نیز طول بکشد. قاعدتاً این نوع موزیک‌ها، تاثیرگذاری بیشتری روی مخاطبین دارند.

هارد راک 

هارد راک را می‌توان نقطه مقابل سافت راک دانست. استفاده از صدای گیتار خشن و نواختن بسیاری از سازها به‌ صورت هم ‌زمان جزو ویژگی‌های اصلی هارد راک می‌باشند. به‌ طور کلی می‌توان گفت که در هارد راک، صداهای خشن و همچنین سولو‌های طولانی بسیاری شنیده می‌شوند.

موسیقی راک و سبک های ان

معروف‌ترین هنرمندان موسیقی راک 

چاک بری و الویس پریسلی به‌ عنوان معروف‌ترین هنرمندانی شناخته می‌شوند که سبک موسیقی راک را به گوش علاقمندان بی‌شماری در سراسر جهان رساندند. چاک بری اولین شاعر سبک راک بود  ‌که توانست باهنر تمام ‌و کمال خود، افراد زیادی را به سمت این سبک موسیقی جذب کند. الویس پریسلی نیز به‌ عنوان پادشاه راک ‌اند رول شناخته می‌شود. اما علاوه ‌بر این دو هنرمند نام ‌آشنا، هنرمندان دیگری نیز وجود دارند که در حال حاضر در زمینه تولید موسیقی راک فعالیت می‌کنند. در ادامه نام برخی از این هنرمندان برای شما آورده شده‌ است. 

  • Nirvana
  • Evanescence
  • We Stood Like Kings
  • Empyrium
  • Gojira
  • Slipknot
  • Black Field
  • Anathema

جمع‌بندی 

ما در این مقاله برای شما در رابطه با سبک موسیقی راک و ویژگی‌های این نوع موسیقی صحبت کردیم. به‌ هر حال هم برای بهبود اطلاعات عمومی و هم برای شروع فعالیت در زمینه تولید موسیقی راک، دانستن اطلاعات پایه‌ای برای علاقه‌مندان ضروری است.

همچنین بخوانید  آشنایی کامل با ساز ایرانی ساز سنتور
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://webawaa.ir/?p=2530
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد بررسی دقیق 5 سبک موسیقی راک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.