حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  6 خرداد 1403
حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  6 خرداد 1403
0

5 شغل پولساز موسیقی و 4 شغل عجیب در این صنعت

4866 بازدید
5 شغل پولساز موسیقی
5/5 - (2 امتیاز)

خیلی از افرادی که به حوزه موسیقی علاقه دارند و در آن فعالیت می‌کند، در کنار علاقه و مشاغل سرگرم‌کننده این حوزه، به فکر کسب درآمد از موسیقی نیز هستند. در میان مشاغل مختلف حوزه، برخی از مشاغل پولساز و پردرآمد و برخی دیگر عجیب و کمی غریبه هستند. در این مقاله از سایت وب آوا چند مورد از شغل پولساز موسیقی را برایتان معرفی خواهیم کرد.

خوانندگی

یکی از محبوب‌ترین و پردرآمدترین مشاغل حوزه موسیقی، خوانندگی است. البته میزان درآمد از این شغل بستگی به تعداد آلبوم‌های منتشر شده، محبوبیت خواننده و کنسرت‌هایی است که برگزار می‌کند. با این حال برگزاری کنسرت‌های پرجمعیت به تنهایی یکی از منابع درآمدی چشمگیر برای این شغل پولساز حوزه موسیقی یعنی محسوب می‌شود.

خوانندگی یک شاخه پولساز در موسیقی است
خوانندگی، شغل پولساز موسیقی

آهنگسازی

بی شک یک مورد شغل پولساز موسیقی، آهنگسازی است. دانش آموختگان آهنگسازی دانشگاهی، در واقع نویسندگان این حوزه هستند. این افراد با کنار هم گذاشتن نت‌های مختلف و اختصاص دادن سبک و دستگاه موسیقی، باعث خلق آثار فوق‌العاده و جذابی می‌شوند.

آهنگسازان حوزه موسیقی، علاوه بر جنبه خلاقیت یک قطعه، جنبه درآمدزایی و تجاری موسیقی را نیز درک می‌کنند. به همین دلیل با نوازندگان مختلفی همکاری می‌کنند و از هنرمندان دیگر نیز در این راه کمک می‌گیرند.

آهنگسازی
آهنگسازی

مهندس صدا

شاید تصور اینکه مهندسی صدا بتواند یکی از پولسازترین مشاغل حوزه موسیقی باشد، کمی دور از ذهن باشد. اما جالب است بدایند که چون یک مهندس صدا مسئول بخش فنی ضبط موسیقی یا اجرای زنده است، درآمد بسیار خوبی در این حوزه دارد. در واقع مهندس صدا مسئولیت طراحی و مدیریت سطوح و خروجی‌های صدا را دارد. همچنین مسئولیت حفظ و نگهداری تجهیزات فیزیکی صدا مانند میکروفون نیز بر عهده این شخص می‌باشد.

مهندسی صدا
مهندسی صدا

البته زمانی که یک مهندس صدا در حال کار روی ضبط یک موسیقی می‌باشد، وظایف دیگری نیز دارد. این شخص باید ویرایش، میکس و تغییرات آهنگ‌ها را نیز به خوبی انجام دهد تا بهترین قطعه موسیقی را مطابق با سلیقه هنرمند ارائه دهد. در کنار این مهندس صدا مسئول سازماندهی و مدیریت جلسات ضبط و رفع هرگونه مشکل فنی احتمالی نیز می‌باشد. برای ورود به این شغل نیز لازم است در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی صدا در دانشکده فنی و مهندسی رسانه در دانشگاه صدا و سیما تحصیل کنید.

همچنین بخوانید  آنچه در مورد فواید موسیقی درمانی اوتیسم باید بدانید!

نوازنده ارکستر

با اینکه نوازنده ارکستر بودن شغل آسانی نخواهد بود، اما در صورت داشتن مهارت و تجربه کافی، درآمد و دستمزد بالایی خواهد داشت. به صورت کلی مهم‌ترین عامل تاثیرگذار روی دستمزد یک نوازنده، ارکستری است که با آن همکاری می‌کند. هم‌چنین با وجود رقابت شدیدی که میان نوازندگان این حوزه وجود دارد، یک نوازنده ارکستر از امنیت شغلی خوبی برخوردار است. زیرا در صورتی که نوازنده بتواند تجربه خوبی در همکاری با یک ارکستر به دست آورد، معمولاً این همکاری به صورت بلند مدت شکل خواهد گرفت.

نوازنده ارکستر
نوازنده ارکستر

مدیر برنامه هنرمندان

یک مورد از شغل پولساز موسیقی، مسئول برنامه‌ریزی کنسرت‌ها، تورها و مذاکرات مهم و عقد قراردادهای خوانندگان و نوازندگان این حوزه است. این شخص که همان مدیر برنامه هنرمندان محسوب می‌شود، نقش بسیار پررنگی در میزان محبوبیت و و زندگی حرفه‌ای خوانندگان و نوازندگان دارد. در واقع بسیاری از خواننده‌ها و نوازندگانی که در صنعت موسیقی بسیار مشهور شده‌اند و به درآمدهای زیادی رسیده‌اند، این شهرت را مدیون مدیر برنامه‌هایشان هستند.

وکیل حق کپی رایت موسیقی

یکی دیگر از مشاغل عجیب و شغل پولساز موسیقی، وکیل حق کپی رایت است. با اینکه این شغل نیازی به دانش موسیقی ندارد، اما در کنار عجیب بودن آن، جزو پولسازترین مشاغل این حوزه است. در واقع وکیل موسیقی کسی است که به حل مسائل حقوقی مختلف در صنعت موسیقی می‌پردازد. وکیل حق کپی رایت موسیقی برای رسیدگی به طیف گسترده‌ای از مسائل حقوقی، مانند مدیریت قراردادها، ادعاهای حق چاپ، اختلافات تجاری، نمایندگی هنرمندان و بسیاری موارد دیگر آموزش دیده‌اند و تجربه کسب کرده‌اند.

کارشناس فروش موسیقی

افراد فعال در حوزه فروش موسیقی، کارشناسانی هستند که فرایند خرید تجهیزات یا فروش قطعات موسیقی شما را آسان خواهند کرد. کارشناس فروش موسیقی، هماهنگی‌های لازم برای اجرای تور، برگزاری کنسرت‌ها و فروش قطعات و آلبوم‌ها را برای نوازندگان و خوانندگان آسان خواهند کرد. این شغل در کنار چالش‌هایی که برای ایجاد روابط میان هنرمندان و مخاطبان دارد، می‌تواند درآمد چشمگیری برای کارشناس فروش موسیقی نیز داشته باشد.

همچنین بخوانید  بررسی دقیق 5 سبک موسیقی راک

فولی آرتیست

آیا تاکنون صدای چرخیدن شمشیر یا صحنه‌های اکشن فیلم‌هایی تخیلی را در ذهن خود تصور کرده‌اید؟ این کار کمی دشوار است و در مواردی مانند فیلم‌های زمان دایناسورها و تاریخی، تصور برخی صداها ناممکن است. به همین دلیل حضور یک فولی آرتیست یا همان طراح صدا در تدوین این فیلم‌ها ضروری است.

فولی آرتیست
فولی آرتیست ( شغل پولساز موسیقی )

به عنوان یک فولی آرتیست هنر قرار دادن صدا بر روی یک صحنه فیلم یا تلویزیونی، همان چیزی است که حسی بیش از اندازه واقعی را به مخاطب می‌بخشد. صداهایی مانند قدم برداشتن روی یک پله چوبی و قرچ قرچ آن پله، صدای کوبنده باد و صدای شکسته شدن، تنها برخی از مواردی است که یک طراح صدا به فیلم اضافه می‌کند.

حمل ساز

اگر شما هم جزو افرادی هستید که عاشق تجهیزات موسیقی هستند و 3 ویژگی زیر را دارید، می‌توانید صاحب یکی از عجیب‌ترین مشاغل این حوزه شوید:

  1. علم و دانش تنظیمات و راه‌اندازی تجهیزات حوزه موسیقی را دارید
  2. توانمندی سازماندهی، مدیریت و چینش بالایی دارید
  3. می‌خواهید بخشی از گروه الکترونیکی اجرای زنده باشید

با این ویژگی‌ها شما می‌توانید در زمینه حمل ساز و تجهیزات اجرا فعالیت کنید. در واقع با ارائه خدمات حمل ساز، شما مبلغی را دریافت می‌کنید تا تجهیزات مورد نیاز هنرمندان را زودتر از رسیدن خودشان، به سالن اجرا ببرید و آماده کنید. با اینکه این شغل نیازمند کار فیزیکی زیاد است و به نوعی چالش جدی این شغل محسوب می‌شود، اما امتیاز اینکه می‌توانید اجراهای درجه یک را بدون استرس تماشا کنید، می‌توانید برایتان جذاب باشد.

جمع بندی

در هر حوزه و مهارتی، همواره مشاغل زیادی وجود دارند که علاوه بر درآمد، می‌توانند گاهی عجیب و دور از ذهن باشند. با این حال در حوزه موسیقی روز به روز به مشاغل این حوزه اضافه می‌شود و هر کسی بنا به سلیقه و مهارتی که دارد، بخشی از این هنر را به خود اختصاص می‌دهد.

همچنین بخوانید  آموزش و راهنما کامل نت خوانی در موسیقی

اگر شما هم به دنیای موسیقی علاقه دارید و به‌عنوان یک شغل درآمدساز به آن نگاه می‌کنید، می‌توانید یکی از مشاغلی را که تا اینجا معرفی کردیم، به عنوان هدف در نظر داشته باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://webawaa.ir/?p=2293
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد 5 شغل پولساز موسیقی و 4 شغل عجیب در این صنعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.