حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  12 اسفند 1402
حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  12 اسفند 1402
0

نگاهی به برترین نوازندگان گیتار جهان

303 بازدید
برترین نوازندگان گیتار جهان
5/5 - (1 امتیاز)

اگر از آن دسته افرادی هستید که به نواختن یا شنیدن گیتار علاقه دارید، می‌توانید از همین سطر با ما همراه باشید. چون در این مقاله قرار است نگاهی داشته باشیم به برترین نوازندگان گیتار جهان. ما در این مقاله از سایت وب آوا به هفت تن از شاخص ترین و برجسته ترین گیتاریست های جهان می‌پردازیم. پس از همین حالا گیرنده های شنوایی خود را تنظیم کنید. چون بدون شک نوای گیتار این نوازندگان از لا به لای همین سطرها هم به گوش خواهد رسید.

منمنلمب

لیست برترین نوازندگان گیتار جهان

همین اول کار به این نکته اشاره کنیم که برای تهیه ی لیست برترین نوازندگان گیتار جهان، معیارهای متعددی را در نظر گرفتیم و یکی از مهم ترین معیارهای ما نظر منتقدان، کارشناسان و صاحب نظران معتبر در حوزه ی موسیقی بوده است.

جیمی هندریکس

اگر شنونده ی پر و پا قرص گیتار باشید، بی گمان نام جیمی هندریکس (Jimi Hendrix) را شنیده اید و با هنر او آشنایی دارید. با اینکه سال ها از مرگ جیمی هندریکس می‌گذرد، اما نوای گیتار او همچنان زنده است و جهان را در می‌نوازد. در بسیار از نظرسنجی ها و بررسی ها، جیمی هندریکس را در صدر فهرست بهترین نوازندگان گیتار جهان قرار می‌دهند. اگر بخواهیم یک جمله در باب اعتبار این شخصیت هنری و نقش مهم او در عالم نوازندگی بگوییم، باید بگوییم که جیمی هندریکس سبب تغییر و تحول نگرش افراد به گیتار و موسیقی راک گردید.

هندریکس به سبب آشنایی و تسلط حیرت انگیز بر تکنیک های گوناگون نوازندگی، مبدع و آغازگر بسیاری از روش ها بوده است.

جیمی هندریکس از نخستین کسانی بود که به فیدبک آمپلی فایر توجه کرد و از آن به عنوان عاملی موسیقایی بهره برد.

جیمی هندریکس - برترین نوازندگان گیتار جهان
جیمی هندریکس – برترین نوازندگان گیتار جهان

آندرس سگوویا

در مسیر آشنایی با برترین نوازندگان گیتار جهان، اگر بخواهیم به یکی از تأثیرگذارترین گیتاریست ها اشاره کنیم، باید از آندرس سگوویا (Andres Segovia) نام ببریم. آندرس سگوویا از کسانی بود که نگاه مردم را به گیتار متحول کرد و جایگاه این ساز را ارتقا داد. در نهایت کوشش های آندرس سگوویا بود که سبب شد گیتار به بزرگترین کنسرت های جهان راه پیدا کند و مسیر رشد و تعالی را بپیماید.

همچنین بخوانید  نوازنده کیست و نوازندگی چیست؟

رویکرد آندرس سگوویا، رویکردی رمانتیک بود. همین امر سبب شد تا هم در میان خواص و هم در میان عوام از محبوبیت بسیاری برخوردار باشد. 12 مورد از اتودهای ویلا لوبوس به آندرس سگوویا اختصاص دارد.

آندرس سگوویا
آندرس سگوویا

اریک کلپتون

اگر صحبت از افتخارات موسیقی و برترین نوازندگان گیتار جهان باشد، نام اریک کلپتون (Eric Clapton) در صدر این فهرست خواهد درخشید. اریک کلپتون تا امروز 3 بار به عضویت تالار مشاهیر راک اند رول در آمده است. این افتخاری بس بزرگ و دست نیافتنی است و اریک کلپتون توانسته به آن دست یابد.

کلپتون علاوه بر نوازندگی گیتار، در اجرا و خوانندگی نیز حرفی برای گفتن دارد. خلاصه که جناب اریک کلپتون به چندین هنر آراسته است. به همین دلیل هم عیار آثار کلپتون، عیار بالایی است و همین امر سبب شده است که بسیاری از نوازندگان گیتار، برای خلق آثار خود از شیوه ی اریک کلپتون الهام بگیرند.

اریک کلپتون - برترین نوازندگان گیتار جهان
اریک کلپتون

ریچی بلکمور

مگر می‌شود سخن از برترین نوازندگان گیتار جهان باشد و نامی از ریچی بلکمور (Ritchie Blackmore) در میان نباشد؟ ریچی بلکمور استاد تلفیق ها به شمار می‌رود. او با استادی و چیره دستیِ تمام، از طریق تلفیق المان های موسیقی بلوز راک و کلاسیک، هوی متال را به شیوه ی امروزی در آورد. ریچی بلکمور با گروه های پر طرفدار، محبوب و معتبری همکاری کرده است و از این میان می توان به گروه های Deep Purple و Rainbow اشاره کرد.

ریچی بلکمور
ریچی بلکمور

جولیان بریم

جولیان بریم (Julian Bream) را می توان یکی از تأثیرگذارترین گیتاریست های کلاسیک به شمار آورد. جولیان بریم در فضا و اتمسفری موسیقایی نفس کشید و رشد کرد. پدرش اهل موسیقی بود و در سبک جاز فعالیت می‌کرد و همین امر جولیان بریم را بیش از پیش به سمت موسیقی کشاند.

تولد یازده سالگی جولیان بریم، یک تولد متفاوت و به یادماندنی بود. او در این سال یک گیتار هدیه گرفت و همین هدیه مسیر زندگی او را بیش از پیش با موسیقی همراه کرد. جولیان بریم یکی از اسطوره های آهنگسازان کلاسیک انگلیس محسوب می‌شود. او در حیات هنری خویش آثار برجسته و ماندگاری را خلق کرد و از این میان می‌توان به قطعه ی Nocturnal After John Dowland اشاره نمود.

جولیان بریم
جولیان بریم

جیمی پیج

جیمی پیج (Jimmy Page) را به عنوان بنیان گذار و یکی از اعضای گروه راک لد زپلین می‌شناسند. همچنین جیمی پیج از جمله کسانی است که سطح موسیقی راک را ارتقا داد. پیج تکنوازی هایی به یاد ماندنی دارد. شنوندگان حرفه ای گیتار بدون شک هنر جیمی پیج را در Heartbreaker هیچ گاه از یاد نخواهند برد.  چند بعدی بودن در حوزه ی موسیقی در بسیاری از موارد می‌تواند سبب پیشرفت و تمایز افراد گردد. نمونه ی حیّ و حاضر آن جیمی پیج می‌باشد.

همچنین بخوانید  آشنایی با 8 نفر از مشاهیر موسیقی ایران (قسمت اول)

جیمی پیج هم یک گیتاریست بسیار حرفه ای است و هم در حوزه ی فعالیت های استودیویی مهارت بالایی دارد. این امر به هنگام خلق و آفرینش آثار به یاری او شتافته است و کیفیت آثار جیمی پیج را ارتقا داده است.

جیمی پیج دکترای افتخاری موسیقی را در سال 2014 از کالج موسیقی برکلی آمریکا دریافت کرد. این کالج معتبر، جیمی پیج را به سبب نوآوری ها و شیوه ی به کارگیری تکنیک ها، از بزرگترین و برترین گیتاریست های تاریخ موسیقی می‌داند. نوآوری های جیمی پیج سبب شد تا او از بسیاری از تکرارها و کلیشه های رایج در نوازندگی فراتر برود.

جیمی پیج - برترین نوازندگان گیتار جهان
جیمی پیج

بی بی کینگ

در فهرست برترین نوازندگان گیتار جهان به سبک بلوز می‌رسیم و مگر می‌شود از این سبک گفت و نامی از بی بی کینگ در میان نباشد؟ اگرچه بی بی کینگ نخستین نوازنده گیتار الکتریک در سبک بلوز به شمار نمی‌رود اما قدم های مؤثری که او برای ارتقای نوازندگی گیتار و پرورش و پیشرفت این سبک برداشت، او را در شمار تأثیرگذارترین گیتاریست ها قرار داده است.

بی بی کینگ
بی بی کینگ

عوامل متعددی در محبوبیت و تأثیرگذاری بی بی کینگ نقش داشته است. از جمله ی این عوامل می توان به تک نوازی های منحصر به فرد و مینی مالیستی او با انگشت اشاره کرد. همچنین رسایی آوا، مهارت های اجرایی روی صحنه، شیوه ی نواختن چرخشی گیتار همراه با ولتاژ بالا و … نیز سبب شده است که نام وی در فهرست برترین گیتاریست های جهان بدرخشد.

جمع بندی

به پایان برترین نوازندگان گیتار جهان مقاله رسیدیم؛ سعی کردیم در یک محتوا برترین اساتید گیتار جهان را به شما معرفی کنیم؛ فراموش نکنید که شنیدن انواع موسیقی و الگو گرفتن از نوازندگان مطرح، میتواند تاثیر به سزایی در آموزش گیتار و افزایش یادگیری شما داشته باشید.

در همین زمینه هر سوال یا نظری داشتید از طریق بخش کامنت های مقاله با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید  یادگیری گیتار برای مبتدیان [8 مرحله عملی]
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://webawaa.ir/?p=2003
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد نگاهی به برترین نوازندگان گیتار جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.