حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  27 تیر 1403
حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  27 تیر 1403
0

تمرینات لازم برای تقویت انگشت چهارم در ویولن

1026 بازدید
تقویت انگشت چهارم برای ویولن
5/5 - (1 امتیاز)

ویولن یکی از زیباترین و دلنشین‌ترین سازهای موسیقی است. البته نواختن ساز ویولن نیز مانند بسیاری دیگر از سازهای موسیقی، در نوازندگی ویولن به هماهنگی میان هر دو دست نیاز دارد. شاید در نگاه اول نوازندگی ویولن کار ساده و آسانی باشد، اما چند روز بعد از شروع تمرینات ویولن، به دشواری این کار پی خواهید برد. به همین دلیل برای بهبود مهارت و تسلط بیشتر روی هر دو دست در نوازندگی ویلن لازم است تا تمرینات مخصوصی را انجام دهید. به خصوص در بین انگشتان، انگشت چهارم از قدرت کمتری برخوردار است و نیاز به تقویت بیشتری دارد و در این مقاله از سایت وب آوا شما را با تمرینات آن آشنا می کنیم.

اهمیت انگشت چهارم در ویولن
اهمیت انگشت چهارم در ویولن

اهمیت قدرت انگشتان در نوازندگی ویولن

همانطور که گفتیم، ضعیف‌ترین انگشت در دستان یک نوازنده ویولن، انگشت چهارم یا همان انگشت کوچک می‌باشد. به همین دلیل اکثر نوازندگان در نوازندگی ویولن برای استفاده از این انگشت دچار چالش و گاهی مشکل می‌‌شوند. می‌توان گفت به طور عادی انگشت چهارم با سایر انگشتان هماهنگی زیادی ندارد. لذا اگر قصد دارید نوازنده بزرگ و مشهوری شوید، لازم است برای تقویت این انگشت زمان زیادی بگذارید. این نکته مهم برای همه نوازندگان ویولن، مخصوصاً کسانی که دستان کوچک‌تری دارند، لازم و واجب است و باید به تکنیک ویولن (Violin technique) توجه کرد.

در هر موقعیتی تمرین کنید

یکی از موثرترین راه‌های تقویت انگشتان نوازنده ویولن، تمرینات مستمر است. نه تنها قبل و بعد از نوازندگی ویولن، بلکه در هر موقعیتی بهتر است تمرینات انگشتان خود را انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم حتی زمانی که در حال تمرین ساز نیستید، با استفاده از تمرینات مخصوص به انگشت چهارم، این انگشت را تقویت کنید.

همچنین بخوانید  سلفژ چیست؟ (3 بخش اصلی آن)

تلاش کنید زمانی که ویولن خود را در دست نگه داشته‌اید، به زاویه ساعدتان دقت کنید. درست قرار گرفتن مچ روی دسته ساز، باعث کاهش فشار انگشت کوچک‌تان می‌شود. حال می‌توانید راحت‌تر این انگشت را روی دسته ویولن حرکت دهید.

انگشت چهارم در نوازندگی ویولن

محل قرارگیری انگشت چهارم روی فرت بورد

تمرین بعدی برای تقویت انگشت چهارم در ویولن، این است که ابتدا انگشت چهارم را روی فرت بورد قرار دهید. در واقع انگشت چهار، کوتاه‌ترین انگشت دست است و با قرار گرفتن صحیح این انگشت، دیگر انگشتان شما به خوبی در محل دقیق خودشان قرار می‌گیرند.

نکته بعدی حالت قرار گرفتن انگشت چهارم روی فرت بورد است. بعد از قرارگیری انگشتان روی فرت بورد، به انگشت‌تان دقت کنید. آیا انگشت شما حالتی صاف دارد و یا حالتی خم به خود گرفته است؟ برای قرارگیری صحیح این انگشت، لازم است تا انگشت خود را مقداری خم کرده تا هم دقت‌تان در نوازندگی بیشتر شود و هم فشار وارده به انگشت چهارم کاهش پیدا کند.

البته خم شدن یا خم نشدن انگشت چهارم، به نواختن قطعات مختلف نیز بستگی دارد. در زمان اجرای برخی قطعات شاید لازم نباشد انگشت خود را خم کنید. اما بهتر است همواره تلاش کنید تا حد امکان از صاف کردن انگشت کوچک خود جلوگیری کنید. البته برخی از افرادی که دستان بسیار کوچکی دارند، ممکن است نتوانند از صاف شدن انگشت خود جلوگیری کنند.

تقویت انگشت چهارم
تقویت انگشت چهارم در نوازندگی ویولن

قرارگیری انگشت شست نیز مهم است

به جز قرارگیری انگشت چهارم برای نواختن ویولن، محل قرار گرفتن انگشت شست نیز مهم است. درست قرار گرفتن انگشت شست می‌تواند نحوه قرارگیری انگشتان دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. برای نواختن قطعات مختلف، لازم است تا انگشت شست خود را در محلی بسیار راحت قرار دهید تا در زمان لازم آن را حرکت داده و در موقعیت‌های مختلف دسته، به نوازندگی ویولن بپردازید.

از سوی دیگر، لازم نیست تا انگشت شست‌تان همیشه در یک موقعیت ثابت قرار داشته باشد. در واقع براساس نت‌هایی که در قطعه موردنظرتان دارید، می‌توانید موقعیت این انگشت را به راحتی تغییر دهید. بسیاری از نوازندگان حرفه‌ای در زمان نواختن ویولن، انگشت شست خود را گاهی به سمت بالای دسته برده تا به این صورت با انگشت چهارم خود نت‌های مختلف را بهتر بنوازند.

همچنین بخوانید  آشنایی با انواع سبک های موسیقی

تمرین Tapping را به خوبی انجام دهید

تمرین تاثیرگذار بعدی، تمرین Tapping است. این تمرین نیازی به آرشه ندارد و می‌توانید به سادگی انجام دهید. برای انجام تمرین Tapping، باید با انگشت چهارم خود محکم و کاملاً دقیق روی نت‌‌های مختلف فرت بورد ضربه بزنید. در واقع لازم است با همین یک انگشت، روی تمامی سیم‌ها این تمرین را تکرار کنید تا انگشت چهارم‌تان به خوبی تقویت شود. لازم به ذکر است در طول مدت زمان تمرین، باید فرم منحنی انگشت چهارم به خوبی حفظ شود.

از آنجایی که این تمرین بسیار موثر و مفید است، نگران سرعت انجام آن نباشید. در این تمرین سرعت اهمیت زیادی ندارد، بلکه حفظ خمیدگی انگشت و دقت در ضربه زدن به نت‌ها و محکم بودنشان از هرچیزی مهم‌تر است. هم‌چنین اگر ساز همراهتان نبود، می‌توانید این تمرین را روی دست یا پای خود نیز اجرا کنید.

جمع بندی

قبل از هر بار تمرین و نوازندگی ویولن، حتماً دستان خود را با استفاده از حرکات کششی یا نواختن قطعاتی که به خوبی تسلط دارید، گرم کنید. هم‌چنین میان تمرینات خود لازم است تا زمانی را برای استراحت اختصاص دهید. این موضوع از صدمه دیدن انگشتان شما جلوگیری کرده و باعث عدم خستگی شما می‌شود.

با اینکه تمرینات ذکر شده به تقویت انگشت چهارم در ویولن و پیشرفت شما کمک زیادی خواهد کرد، اما مانند سایر تمرینات، لازم است مستمر ادامه داشته باشند تا حافظه عضلانی دست‌تان تقویت شود. این کارها باعث می‌شوند تا عضلات شما به تمرینات واکنش خوبی نشان دهند و قطعات بیشتری را بتوانید به راحتی بنوازید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://webawaa.ir/?p=2184
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد تمرینات لازم برای تقویت انگشت چهارم در ویولن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.