حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  6 خرداد 1403
حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  6 خرداد 1403
0

یادگیری گیتار برای مبتدیان [8 مرحله عملی]

1051 بازدید
بهترین نوازندگان گیتار ایران
امتیاز دهید

گیتار یکی از سازهای معروف و محبوب در میان طرفداران موسیقی محسوب می‌شود. به همین دلیل یادگیری گیتار برای مبتدیان همیشه یک دغدغه مهم بوده است. از آنجایی که سبک‌های متنوعی برای نواختن ساز گیتار وجود دارد، مسیر یادگیری گیتار نیز کمی متفاوت است. اغلب همین مسیر یادگیری طولانی باعث می‌شود افراد در زمان یادگیری، احساس خستگی کنند.

مراخل یادگیری نواختن ساز گیتار
مراحل و مسیر یادگیری گیتار

در این مقاله از سایت وب آوا قصد داریم تا 8 قدم مهم برای شروع یادگیری گیتار را برایتان توضیح دهیم. استفاده کردن از این 8 مرحله نه تنها روند یادگیری را برایتان تسریع می‌کند، بلکه تکنیک‌ها و موضوعات مهمی را یاد خواهید گرفت که برای یادگیری آهنگ ها بسیار مهم و کاربردی هستند.

1. نام قطعات و اجزای ساز گیتار را یاد بگیرید

قبل از معرفی مسیر یادگیری گیتار نحوه نواختن آکوردها، ریف یا هرچیز دیگری که به گیتار ارتباطی دارد، باید درک اولیه درستی از این ساز داشته باشید. به طور مثال، زمانی که مشغول تماشای یک ویدیوی آموزشی هستید، باید به خوبی نکات گفته شده در ویدیو را درک کنید. ممکن است به شما بگویند «انگشت شست خود را پشت فرت پنجم قرار دهید …». در این صورت اگر شما اجزای گیتار را به خوبی یاد گرفته باشید، می‌توانید درک بیشتری از این آموزش داشته باشید. در واقع یادگیری نام قسمت‌های مختلف یک گیتار، باعث می‌شود مسیر یادگیری گیتار برایتان آسان‌تر شود. بنابراین اولین قدم در یادگیری گیتار برای مبتدیان آشنایی کامل با اجزای مختلف گیتار است.

گیتار کلاسیک از اجزای زیر تشکیل شده است

 • سردسته (Head)
 • گوشی‌های کوک (Tuning keys)
 • تیغه‌ی سر دسته (Nuts)
 • فرت‌ها (Frets)
 • دسته یا گردن (Nech)
 • صفحه انگشت‌گذاری (Fret board)
 • قسمت بالایی (Upper bout)
 • مارک گل رز (Rossette)
 • دهانه‌ی صدا (Sound hole)
 • بدنه پشتی (Body)
 • تیغه‌ی خرک (Bridge saddle)
 • پل خرک (Bridge)
 • قسمت پائینی (Lower bout)
 • صفحه صدا (Sound board)
اجزای گیتار
اجزای گیتار

در تصویر بالا هر کدام از قطعات مختلف یک گیتار کلاسیک معرفی شده‌اند. سعی کنید به خوبی این اسامی را یاد بگیرید. بدین شکل هر زمانی که نامی از این قطعات در آموزش‌ها به گوش‌تان برسد، به خوبی متوجه خواهید شد.

2.  نحوه خواندن نمودارهای TAB و آکورد گیتار را یاد بگیرید

تبلچر یا به طور خلاصه TAB یک سیستم نت نویسی می‌باشد. این فرایند فرت‌ها و سیم‌های گیتار را به صورت تصویری و نموداری نمایش می‌دهد. TAB نسبت به نمودار آکوردها، علاوه بر این موضوع که سیم‌ها و فرت‌ها را توضیح می‌دهد ، نحوه اجرای قطعات موسیقی را نیز به ما می‌گوید.

همچنین بخوانید  آشنایی با 6 مهارت لازم برای شروع خوانندگی

Guitar TAB یک روش ساده برای نوشتن موسیقی است و می‌توانید TAB را تقریباً برای هر آهنگی که می‌خواهید به خوبی یاد بگیرید. البته که شما می‌توانید بدون خواندن Guitar TAB، Standard Notation یا Chord Diagram ها هم نواختن گیتار را یاد بگیرید. اما این روش زمان بیشتری از شما خواهد گرفت. در حالی که با یادگیری نحوه خواندن نمودارهای Guitar TAB و Chord می‌توانید مسیر یادگیری نواختن گیتار را تسریع کنید. در واقع با این کارمی‌توانید بدون فاصله، به یادگیری آهنگ نیز بپردازید.

راهنمای TAB گیتار
راهنمای TAB گیتار

شاید این مثال در نظر اول خیلی درست یا منطقی نباشد، اما پس از یادگیری نحوه خواندن آن متوجه خواهید که یک روش سریع و آسان محسوب می‌شود. روشی که برای نواختن آهنگ به شما بسیار کمک خواهد کرد. هم‌چنین باید یاد بگیرید نمودارهای آکورد را نیز به خوبی بخوانید. در صورتی که نت های موسیقی را نمشناسید میتوانید به آموزش نت خوانی مراجعه و این آموزش را بطور کامل ببینید.

در فرآیند مسیر یادگیری گیتار برای مبتدیان اگر از قطعاتی استفاده کنید که از آکورد و زنگ زدن استفاده زیادی می‌کنند، یادگیری نحوه خواندن آکورد اهمیت زیادی پیدا می‌کند. نمودارهای آکورد یک روش ساده برای نشان دادن نحوه نواختن آکورد روی گیتار هستند که در زیر نشان داده شده است:

نمودار آکورد | مسیر یادگیری گیتار
نمونه ای از نمودار آکورد

زمانی که نحوه خواندن نمودارهای آکورد را یاد گرفتید، بلافاصله می‌توانید یادگیری نحوه نواختن برخی از آکوردهای باز ساده را شروع کنید.

3. چند تمرین اساسی برای انگشتان را یاد بگیرید

قبل از اینکه به یادگیری آکوردها یا نواختن برخی ریف‌ها بپردازید، باید نحوه قرار گرفتن صحیح انگشتان روی گیتار را به خوبی یاد بگیرید. زمان گذاشتن برای یادگیری برخی از تمرینات ساده و اولیه برای انگشتان، راه بسیار خوبی برای کنترل آن‌ها روی گیتار و جلوگیری از افزایش فشار انگشتان می‌باشد.

Rif
نمونه ای از Rif

این تمرین یکی از تمرینات محبوب برای انگشتان دست می‌باشد. از مبتدیان گرفته یا گیتاریست‌های حرفه‌ای، از این تمرین استفاده می‌کنید. حتی کسانی که استعداد فوق‌العاده‌ای برای نواختن گیتار دارند، قبل از تمرین یا اجرا، از این روش برای گرم کردن انگشتان برای نواختن گیتار خود استفاده می‌کنند.

هدف از تمرینات مربوط به گرم کردن انگشتان برای این است که چگونه یک نت را به طور صحیح و بدون هیچ گونه سر و صدای اضافی بنوازید. زمانی که بتوانید به راحتی برخی از تمرینات را اجرا کنید، آماده یادگیری چند ریف و آکورد گیتار اساسی خواهید بود.

4. برخی از ریف های پایه گیتار را یاد بگیرید

پس از تمرینات اساسی انگشتان، شما آماده یادگیری برخی از ریف‌های پایه گیتار هستید. در این میان برخی از شناخته شده‌ترین ریف‌های گیتار به راحتی قابل نواختن هستند.

همچنین بخوانید  روش‌های کشف و پرورش استعداد موسیقی

اگر شما هم برای مسیر یادگیری گیتار مبتدی هستید، این برایتان عالی است. در واقع این آموزش برای شما می‌تواند کاملاً سرگرم کننده و بازی‌ای محسوب شود که می‌توانید بلافاصله یاد بگیرید.

تب گیتار
تب گیتار

این تب گیتار نشان می‌دهد که چگونه می‌توان آهنگ Come As You Are از نیروانا را به سادگی نواخت. از این TAB ها همچنین می‌توان به عنوان تمرین نیز استفاده کنید.

اگر سه مرحله قبلی را به درستی انجام داده باشید، این مرحله نیز برایتان آسان خواهد بود. اما اگر در مسیر یادگیری گیتار از هر یک از مراحل قبلی رد شوید یا آن‌ها را دست کم بگیرید، یادگیری ریف‌ها برایتان سخت خواهد بود. اگر احساس می‌کنید ریف های موجود در این راهنما دشوار است، بهتر است همچنان تمرینات انگشتان خود را ادامه دهید.

5. چند آکورد آسان یاد بگیرید

بهتر است زمانی که یادگیری گیتار را شروع می‌کنید، تمرینات خود را به دو دسته ریف و آکورد تقسیم کنید. یادگیری نحوه نواختن ریف شما را با تکنیک‌های مختلفی آشنا می‌کند. همه این تکنیک‌ها در مسیر یادگیری گیتار برای مبتدیان مهم هستند. تمرین ریف نیز یک روش عالی برای یادگیری محسوب می‌شود.

به جز تمرین ریف، زمینه دیگر گیتار برای یادگیری بهتر نواختن گیتار، نحوه آکورد زدن است. جالب است بدانید که آکورد قسمت بزرگی از موسیقی به ویژه نواختن گیتار است. به جرأت می‌توان گفت تقریباً در هر سبکی از موسیقی، از آکورد استفاده خواهد شد.

4 آکورد برای نواختن گیتار
4 آکورد برای نواختن گیتار

در میان تمرینات ریف و آکورد، یادگیری آکورد کمی دشوارتر است. زیرا شما باید یاد بگیرید که همزمان بتوانید چندین آکورد را به خوبی بنوازید. به همین دلیل قبل از اینکه بخواهید نواختن همزمان چند آکورد گیتار را یاد بگیرید، باید برای مرحله قبلی زمان بیشتری بگذارید. با این کار ابتدا روی ریف‌های گیتار کار خواهید کرد و زمینه پیشرفت شما برای یادگیری آکورد فراهم خواهد شد. بهتر است قبل از نواختن همزمان آکوردها، توانایی نواختن همزمان یک یا دو نت را فراهم کنید.

6. برخی از الگو‌های ضربه زدن را یاد بگیرید

زمانی که توانستید چند ریف پایه را بنوازید و به چند آکورد اولیه به خوبی مسلط شوید، می‌توانید نواختن برخی از آهنگ‌های مبتنی بر زمزمه را تمرین و اجرا کنید. در واقع برای نواختن برخی از آهنگ‌ها، یادگیری آکوردها آن‌ها کافی است. شاید بعضی از آهنگ‌ها الگوی پیچیده‌ای داشته باشند، اما برخی دیگر الگوهای ساده و آسانی دارند. به همین دلیل به راحتی و در زمان کوتاهی می‌توانید آکوردهای این آهنگ‌ها را یاد بگیرید و بنوازید.

7. عادت‌های خوب در مسیر یادگیری گیتار

برای نواختن گیتار، استعداد اهمیت زیادی ندارد. تفاوتی که در مسیر یادگیری گیتار برای مبتدیان وجود دارد، نحوه تمرینات آن‌ها می‌باشد. افرادی که عادت‌های خوبی برای تمرینات خود ایجاد می‌کنند، در نهایت موفق می‌شوند و از نواختن لذت می‌برند. در مقابل، کسانی که تسلیم می‌شوند و به تمرینات خود وابسته نیستند، در نهایت از مسیر یادگیری گیتار خارج می شوند.

همچنین بخوانید  همه چیز درباره ساز نی

اولین قدم برای ساخت و تمرین عادت‌های خوب، انتخاب یک مکان مناسب برای تمرین در خانه است. محلی که به شما آرامش دهد و بتوانید جلسات تمرین خود را با کیفیت انجام دهید. در ادامه چند نکته و تمرین مناسب برای بهتر شدن مسیر یادگیری گیتار را به شما پیشنهاد خواهیم داد:

 • هر روز حداقل 5 دقیقه تمرین کنید. هر روز تلاش کنید که تمرینات مربوط به انگشت‌ها، ریف یا آکورد خود را به سرانجام برسانید.
 • زیاده‌روی نکنید! خیلی از افراد مبتدی که علاقه‌مند به یادگیری نواختن گیتار هستند، در تمرینات خود زیاده‌روی می‌کنند. این افراد به اشتباه فکر می‌کنند که لازم است جلسه تمرین آن‌ها حتماً دو ساعت باشد. در حالی که جلسات طولانی تمرین، کارساز نیست. بلکه جلسات کوتاه و منظم نتایج بسیار بهتری را خلق می‌کنند.
 • برنامه‌ریزی کنید. هیچوقت بدون داشتن برنامه و آگاهی از تمرینات، شروع به تمرین نکنید. شما همواره باید بدانید در چه مرحله‌ای هستید و با تمرکز روی همان تمرین کار کنید. برای یادگیری گیتار، اگر برنامه تمرینی نداشته باشید، باعث اتلاف زمان خواهید شد.
 • تسلیم نشوید. شروع همیشه سخت‌ترین قسمت یادگیری است. بعد از تمرین هر تکنیک یا مهارت جدید، احساس خستگی پیدا خواهید کرد. این احساس به شما می‌گوید برای این کار ساخته نشده‌اید و نواختن گیتار برایتان ممکن نیست. در صورتی که اگر به تمرینات خود به صورت منظم پایبند باشید، پیشرفت زیادی خواهید کرد. تعهد به برنامه تمرینی یکی از اصول مهم در مسیر یادگیری گیتار و نواختن موسیقی است.
 • اصول را به خوبی یاد بگیرید. قبل از اینکه به سراغ مهارت‌های بیشتر یا آهنگ‌های مختلف بروید، به صورت مترکز به مهارت‌های اصولی و اساسی مسلط شوید.

8. اولین آهنگ خود را یاد بگیرید

زمانی که به تمرینات انگشتان مسلط شدید و توانستید به راحتی چند آکورد و الگوی ساده ضربه زدن را اجرا کنید، یعنی تمرینات منظم و خوبی داشته‌اید. پس از این دوره تمرینی خوب، زمان آن می‌رسد که خود را به چالش بکشید. این چالش یادگیری و نواختن یک آهنگ است.

نقطه عطف مهم برای یک مبتدی، نواختن یک آهنگ کامل است. اینکه بتوانید یک آهنگ‌ را از ابتدا تا انتها به طور کامل بنوازید، به خودتان و بقیه ثابت می‌کند که نواختن گیتار را به خوبی یاد گرفته‌اید. با اینکه یادگیری و نواختن چند آکورد و ریتم به صورت همزمان نشانه خوبی محسوب می‌شود، اما نواختن یک آهنگ کامل، موفقیت بزرگ‌تری به حساب می‌آید.

زمانی که شما توانستید یک آهنگ را به طور کامل بنوازید، می‌توانید همین مراحل یادگیری و تمرینات را برای یک آهنگ دیگر تکرار کنید. یادگیری بعضی از آهنگ‌ها نسبت به سایرین آسان‌تر خواهد بود. اما یادگیری آهنگ‌های بیشتر، نواختن را برایتان راحت‌تر خواهد کرد.

سوالات متداول درباره مسیر یادگیری گیتار

چرا داشتن مسیر برای یادگیری گیتار اهمیت دارد؟

در هر کاری برای متخصص شدن اول باید برنامه داشته باشید و بعد باید در کنار آموزش منظم تمرینات منظم خود را پیش ببرید. مسیر یادگیری گیتار به شما کمک میکند تا برنامه ریزی دقیق برای این منظور داشته باشید.

آیا داشتن مسیر یادگیری گیتار به حرفه شدن ما کمک میکند؟

بله! در صورتی که به تمامی موارد گفته شده در این مقاله توجه و عمل نمایید قطعا رشد سریع خود را در نوازندگی حس می کنید.

جمع بندی

شما در این مقاله با 8 مرحله در مسیر یادگیری گیتار آشنا شده و با انجام این مراحل به صورت منظم قادر به نواختن یک آهنگ به طور کامل خواهید بود. جهت آموزش اصولی گیتار زیر نظر استاد مجرب حتما به صفحه دوره آموزشی گیتار مراجعه کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://webawaa.ir/?p=1797
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد یادگیری گیتار برای مبتدیان [8 مرحله عملی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.