حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  24 خرداد 1403
حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  24 خرداد 1403
0

3 روش عملی نواختن گیتار برای چپ دست ها

877 بازدید
نواختن گیتار برای چپ دست ها
5/5 - (1 امتیاز)

براساس آمار جهانی حدود 10 درصد از افراد جهان چپ دست هستند. افرادی که چپ دست هستند، جدای از دنیای روزمره، در دنیای موسیقی هم دچار چالش‌های زیادی هستند. با توجه به اقلیت‌ این افراد، اکثر گیتارها مناسب افراد راست دست ساخته می‌شوند. در نتیجه نواختن گیتار برای چپ دست ها، همواره چالش یادگیری وجود دارد. اما جالب است بدانید که مطالعات نشان داده است که چنین افرادی خلاقیت بیشتری در زمینه‌های هنری دارند و بیشتر از افراد راست دست به موسیقی علاقه‌مند هستند.

گیتار هیچ محدودیتی ندارد!

آیا گیتار محدودیتی دارد؟ واقعا گیتار چیست؟ گیتار به معنای واقعی کلمه هیچ حد و مرزی نمی شناسد. در واقع گیتار تقریباً برای تمام ژانرهای محبوب و سبک‌های مختلف موسیقی از جمله پاپ، راک، فولک و غیره نواخته می‌شود. این چنین است که گیتار نوازندگان زیادی را از سراسر جهان جذب می‌کند. این دلیل آن را به یکی از مطلوب‌ترین سازهای جهان برای نواختن تبدیل می‌کند.

همین دلیل و محبوبیت گیتار باعث شده است که گیتاریست‌های چپ دست افسانه‌ای مانند جیمی هندریکس یا پل مک‌کارتنی بر هنر خود مسلط شده و زمینه را برای نوازندگان آینده فراهم کنند. با این حال، در این مقاله از سایت وب آوا انواع روش‌های نواختن گیتار برای چپ دست ها را به همراه نگرانی‌ها و مشکلات این افراد برایتان فراهم کرده‌ایم با ما همراه باشید.

 نواختن گیتار برای چپ دست ها-جیمی هندریکس
الگوی نواختن گیتار برای چپ دست ها – جیمی هندریکس

3 روش نواختن گیتار برای چپ دست ها

1. با دست راست یاد بگیرید

برخی از اساتید و آموزش‌های موسیقی، باور دارند که افراد چپ دست نیز باید همانند افراد راست دست بنوازند. این توصیه برای افراد چپ دست ناراحت کننده و آزاردهنده است. ذهن افراد چپ دست برای نواختن با افراد راست دست متفاوت است. آن‌ها در حالات فرضی خود، گیتار را با دست راست نگه می‌دارند. پس نواختن با دست مخالف برایشان دشوارتر از حالت عادی خواهد بود. به عنوان مثال پائول مک کارتنی تلاش کرد که نواختن گیتار را با دست راست یاد بگیرد. اما علی‌رغم تلاش‌های فراوان ناامید شد و در نهایت به یکی از معروف‌ترین گیتاریست‌های چپ دست جهان تبدیل شد.

همچنین بخوانید  همه چیز درباره ساز نی

یکی دیگر از دلایل توصیه این اساتید، سازهای موجود در بازار است. به دلیل اینکه بسیاری از سازهای بازار مخصوص راست دست ها هستند، چپ دست‌ها تلاش می کنند که مثل افراد معمولی یاد بگیرند. در صورتی که در ادامه متوجه خواهید شد گیتار مخصوص افراد چپ دست نیز در بازار وجود دارد.

2. سیم‌ها را برعکس کنید

توصیه دیگر اساتید برای تمرین افراد چپ دست، برعکس کردن سیم‌های گیتار است. آن‌ها توصیه می‌کنند که برای برعکس گرفتن گیتار و نواختن آسان با دست چپ، سیم‌های گیتار را برعکس کنید. این افراد نیز فکر می‌کنند با جابجا کردن سیم‌های باس با دیگر سیم‌ها، مشکل برعکس گرفتن گیتارشان برطرف می‌شود، اما اینطور نیست. ساختار گیتار با برعکس کردن سیم‌ها دچار مشکلات بیشتری می‌شود.

یکی از این مشکلات، خارج شدن گیتار از حالت تقارن می‌باشد. این اتفاقات تاثیرات نامطلوبی روی نواختن گیتار خواهد گذاشت. در ساختار گیتار، تیغه خرک و زاویه شکاف پل نیز بین گیتارهای راست دست و چپ دست متفاوت است. در واقع با جابجا کردن سیم‌ها، گیتار از حالت استاندارد فیزیکی خود خارج شده و دچار مشکل می‌شود. حتی این کار ممکن است باعث سفت شدن سیم‌های باس و خفه شدن صدای آن‌ها شود. هم‌چنین سخت شدن کوک کردن ساز گیتار به دلیل تفاوت در ساختار فیزیکی آن نیز، جای خود را دارد!

گیتار چپ دست - آموزش نواختن گیتار برای چپ دست ها
گیتار چپ دست

3. گیتار چپ دست بخرید

راه حل منطقی برای نواختن گیتار با دست چپ، تهیه ساز مخصوص این افراد است. با اینکه گیتار مخصوص افراد چپ دست کمیاب است، اما ناموجود نیست. این نوع از گیتار کاملاً براساس تمام نمودارهای آکورد، زبانه‌ها و نکات گیتارهای راست دست طراحی شده است. یعنی به همان اندازه که به نوازندگان تازه کار گیتار راست دست می پردازند برای شما نیز مفید خواهند بود. در حالی که اگر شما سیم‌های گیتار را برعکس کنید، همواره باید نمودارها و زبانه های آکورد را به صورت ذهنی برعکس کنید تا انگشتان خود را روی فرت های درست قرار دهید.

همچنین بخوانید  معرفی و آشنایی با انواع سازها و آلات موسیقی

به طور خلاصه، یک گیتار چپ‌دست به شما کمک می‌کند تا نواختن را راحت‌تر یاد بگیرید. به شما امکان می‌دهد به نکات و ترفندهایی مانند نوازندگان راست‌دست خود دسترسی داشته باشید و از این تکنیک‌ها نیز استفاده کنید.

مشکلات گیتاریست‌های چپ دست

با اینکه برای نواختن گیتار توسط افراد چپ دست، راه‌حل‌های نسبتاً مناسبی وجود دارد، اما این افراد همواره با مشکلاتی نیز همراه هستند. به طور مثال گیتارهای چپ دست گران‌تر هستند. شاید پول نتواند جلوی علاقه شما را بگیرید، اما لازم است برای تهیه گیتار چپ دست بودجه خوبی داشته باشید. شاید مجبور باشید برای تهیه گیتار مناسب افراد چپ دست، از نمایندگی یا وبسایت خاصی آن را سفارش دهید.

مورد بعدی این است که همیشه باید گیتارتان را به همراه داشته باشید. شما نمی‌توانید در یک مهمانی، کاملاً اتفاقی با گیتار دوست‌تان یک آهنگ بنوازید. البته حتی با همراه داشتن گیتار در مراسمات، نواختن گیتار با دست چپ برای مخاطب کمی عجیب است. زیرا مخاطب شما همواره تصوری شبیه به نگاه کردن گیتار در آینه دارد.

گذشته از این موارد گیتار زدن در کنار یک راست دست به مراتب سخت‌تر است. درست مانند زمانی که سر میز شام کنار یک راست دست نشسته اید و باید همواره مراقب باشید دستتان به بغل دستی نخورد، در اینجا هم گیتار زدن در کنار یک راست دست کمی سخت خواهد بود. زیرا ممکن است دسته های گیتار شما به همدیگر برخورد کند، پس لازم است ابتدا فاصله بگیرید و سپس به گیتار زدن خود ادامه دهید.

اما مهم‌ترین نکته برای افراد چپ دست، پیدا کردن استاد مناسب است. همانطور که گفتیم نه تنها پیدا کردن منابع و ابزار برای راست دست‌ها سخت‌تر است، پیدا کردن استادی که بتواند به افراد چپ دست نواختن موسیقی را یاد دهد، سخت‌تر از حالت عادی است، البته نشدنی نیست!

ما در موسسه وب آوا بهترین استاید رو برای آموزش گیتار در نظر گرفته‌ایم. در صورتی که اختیار به کلاس حضوری نیز دارید میتوانید با مراجعه به صفحه رزرو کلاس آنلاین موسیقی مراجعه نمایید.

همچنین بخوانید  نواختن گیتار با انگشت یا پیک ،کدام بهتر است؟
نواختن گیتار با دست چپ
نواختن گیتار با دست چپ

سوالات متداول پیرامون نواختن گیتار برای چپ دست ها

آیا نواختن گیتار فقط برای راست دست ها می باشد ؟

خیر، برای افراد چپ دست ، همواره چالش یادگیری گیتار وجود دارد. اما جالب است بدانید که مطالعات نشان داده است که چنین افرادی خلاقیت بیشتری در زمینه‌های هنری دارند و بیشتر از افراد راست دست به موسیقی علاقه‌مند هستند.

گرفتن گیتار برای چپ دست ها گزینه مناسب است؟

بله سومین راهی که در این مقاله به شما گفته شده همین موضوع است؛ درصورتی که 2 روش اول پاسخگو نیاز شما نبود میتوانید برای نواختن گیتار برای چپ دست ها به سراغ خرید گیتار مخصوص آن ها بروید.

سخن پایانی در مورد آموزش نواختن گیتار برای چپ دست ها

چپ دست بودن یک نقص نیست، فقط یک ویژگی مانند قد، رنگ مو و موارد مشابه است. در این صورت اگر شما به عنوان یک چپ دست واقعا انگیزه داشته باشید هیچ چیز مانع پیشرفت شما نمی‌شود. به همین دلیل است که ارزشش را دارد تلاش کنید، نواختن گیتار برای چپ دست ها را یاد بگیرید و به یکی از بهترین نوازندگان گیتار تبدیل شوید.

در پایان لازم است بدانید که لذت بردن از کاری که می کنید مهم‌تر از این است که با کدام دست گیتار میزنید. تمرین (مانند تمرین با مترونوم) و تکنیک‌های گیتار خود را جدی‌تر از همیشه ادامه دهید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://webawaa.ir/?p=1843
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد 3 روش عملی نواختن گیتار برای چپ دست ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.