حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  24 خرداد 1403
حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  24 خرداد 1403
0

مترونوم چیست؟ به همراه کاربرد و نحوه استفاده

408 بازدید
مترونوم چیست؟
1/5 - (1 امتیاز)

شاید برای خیلی از کسانی که در ابتدای راه موسیقی هستند این مورد پیش آمده باشد که کاربرد مترونوم چیست و چه استفاده‌ای دارد؟ و یا اینکه چرا اینقدر توصیه می‌شود که برای تمرین و نواختن صحیح از مترونوم استفاده کنند. در واقع ما در هنگام اجرای قطعات مختلف به یک مقیاس نیاز داریم تا بتوانیم بر اساس آن روی ریتم یکنواخت بنوازیم.

اگر تا به حال در یک گروه موسیقی ساز نواخته باشید، به احتمال زیاد با مترونوم آشنا شده‌اید. تقریباً همه حرفه‌ای‌ها ساعت‌ها با مترونوم تمرین می‌کنند و ستاره‌های راک و ستاره‌های پاپ در حالی که در حال پخش برنامه زنده هستند به آنها گوش می‌دهند. کاربرد مترونوم برای نوازندگان زیاد است و اگر می‌خواهید که موسیقیدان بهتری شوید، حتماً باید از این دستگاه استفاده کنیدو بدانید مترونوم چیست؟ مترونوم در ساده‌ترین شکل خود، وسیله‌ای شنیداری است که با نرخ تعیین شده‌ای، تیک می‌کند. در این مقاله از سایت وب آوا شما با دستگاه مترونوم و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهید شد.

آشنایی با مترونوم

مترونوم یا به انگلیسی Metronome دستگاهی‌ست که یک کلیک یا صدا را در یک بازه زمانی معین، برحسب BMP تولید می‌کند. این واحد سرعت پخش یک آهنگ است. بنابراین می توانیم آهنگی با تمپوی تند، متوسط یا آرام داشته باشیم. در واقع این دستگاه به نوازندگان آماتور و حرفه‌ای کمک می‌کند تا با سرعتی که قرار است اجرا کنند.

(مترونوم چیست؟)

به عنوان مثال، فرض کنید یک قطعه موسیقی دارید که BMP آن 78 می‌باشد. در این حالت شما باید مترونوم را روی 78 تنظیم کنید. با این کار در هر ضرب یک کلیک ایجاد می‌شود. این دستگاه در هنگام نواختن به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که آیا هماهنگ شده می‌نوازید یا خارج از چهارچوب قرار دارید.

همچنین بخوانید  نحوه نگهداری ساز گیتار (7 نکته کلیدی)

تاریخچه مترونوم

مترونوم برای اولین بار به عنوان یک دستگاه کمکی در سال 1815 توسط یوهان مایلزل ثبت شد. نام مترونوم نیز توسط همین شخص روی این دستگاه گذاشته شده است. او برای معرفی این دستگاه گفته است که مترونوم «ابزار یا همان ماشینی برای بهبود همه عملکردهای موسیقی» است.

در آن زمان نوع دستگاه مترونوم یوهان مایلزل یک وسیله مکانیکی و بادگیر بود. این دستگاه یک وزنه روی یک آونگ وارونه داشت و وزنه می‌توانست به سمت بالا و پایین بلغزد تا سرعت را کاهش یا افزایش دهد. در واقع اگر وزنه پایین بیاید، سرعت افزایش پیدا می‌کرد. برای استفاده از مترونوم مکانیکی، آن را باد کرده و روی BPM مورد نظر تنظیم می‌کنید. سپس میله آونگ را به یک سمت حرکت می دهید تا شروع شود. در ادامه یک تصویر از مترونوم مکانیکی را مشاهده می‌کنید.

مترونوم مکانیکی
مترونوم مکانیکی(مترونوم چیست)

چرا از مترونوم استفاده کنیم؟ کاربرد مترونوم چیست؟

استفاده از مترونوم پیش نیاز نوازنده شدن نیست. با در نظر گرفتن این موضوع، به موقع نواختن یک مهارت بسیار مهم است. به ویژه برای اجرای قطعاتی که اغلب مسئولیت نگه داشتن گروه موسیقی در برابر یک سرعت تعیین شده، بسیار اهمیت پیدا می‌کند. از آنجایی که ریتم تقریباً برای همه موسیقی‌ها یک اساس محسوب می‌شود، باید روی ریتم مناسب تمرین بیشتری کنید. اگر شما علاقه‌مند به نواختن موسیقی، اساساً هیچ مرجعی بهتر از مترونوم وجود ندارد.

در این وضعیت همه نوازندگان باید تلاش کنند تا در حفظ زمان و شمردن ضربات مهارت خود را افزایش دهند. در واقع زمانی که به دنبال افزایش سرعت خود به عنوان نوازنده هستید، مترونوم‌ها نیز بسیار کاربردی هستند و باعث افزایش مهارت‌های شما می‌شوند. کاربرد مترونوم برای زمانی که می‌خواهید تمرین‌های سرعتی را انجام دهید یا همه چیز را به اجزای اصلی آن تقسیم کنید، به خصوص موسیقی که نوشته‌اید، بسیار ایده‌آل است.

در موسیقی، ژانرهایی مانند پراگرسیو راک وجود دارند که تمایل دارند بسیاری از سبک های موسیقی و امضای زمان را در یک آهنگ واحد ترکیب کنند. برای این ژانرها، استفاده دقیق از زمان با کمک مترونوم، به طراحی و ایجاد امضای زمان بسیار کمک می‌کند.

همچنین بخوانید  آشنایی کامل و جامع با ساز تار ایرانی و نگاهی گذرا به پیشینه این ساز
نحوه کار مترونوم
نحوه کار مترونوم

کاربرد مترونوم

همانطور که گفتیم، ریتم یکی از پایه‌های اصلی است که موسیقی را می‌سازد. در واقع به صورت کلی موسیقی از سه قسمت ملودی، هارمونی و ریتم تشکیل شده است. به همین دلیل مترونوم برای یادگیری نواختن هر ساز حیاتی نیست. در واقع چیزی که برای نواختن ساز به آن نیاز دارید، یادگیری و اجرای تکنیک درست است. با این مهارت شما می‌توانید ریتم مناسب هر قطعه آهنگ را پیدا و روی آن به خوبی بنوازید.

از آنجایی که ریتم یکی از پایه‌های اصلی موسیقی صحیح است، باید بدانید که ریتم به طور کلی با سازهای کوبه‌ای تولید می‌شود. سازهای کوبه این توانایی را دارند که سرعت یکنواختی را در متن آهنگ حفظ کنند. اما این بدان معنا نیست که سازهای دیگر به ریتم یک آهنگ کمک نمی‌کنند. بلکه در مسیر نواختن و خلق موسیقی آنها نیز کاملاً این کار را انجام می‌دهند. تسلط داشتن به اینکه چه نت‌هایی باید اجرا شود، چه زمانی و به چه اندازه‌ای باشد، یکی دیگر از اجزای اصلی موسیقی است.

نوازنده‌ای که تازه شروع کرده است، چیزهای زیادی برای تمرین و یادگیری دارد. تکنیک‌های اصلاح‌نشده، گوش توسعه نیافته و حس کمی از ریتم از مواردی هستند که هر فرد علاقه‌مند به موسیقی و نواختن ساز، باید تمرین کند و بهبود ببخشد. به عنوان یک هنرمند یا گروهی که موسیقی اصلی را می نوازید، هیچ چیز خجالت آورتر از این نیست که ندانید موسیقی شما چگونه ساختار ریتمیک دارد. برای تمرین بر روی ریتم مناسب، باید با مترونوم، درامر، درام ماشین یا چیزی که بتواند شما را به موقع نگه دارد، تمرین کنید.

سوالات رایج درباره مترونوم

آیا برای نواختن موسیقی حتما باید از مترونوم استفاده کرد ؟

خیر ،استفاده از مترونوم پیش نیاز نوازنده شدن نیست. با در نظر گرفتن این موضوع، به موقع نواختن یک مهارت بسیار مهم است.

جمع بندی

هیچ کس قرار نیست شما را مجبور به استفاده از مترونوم کند. اگر یک معلم موسیقی دارید، احتمالاً توصیه می‌کند که یادگیری و تمرین بیشتر از مترونوم استفاده کنید. اما این موضوع کاملاً درست است که اگر قصد دارید در هر عنوانی حرفه ای شوید، باید روی زمان بندی خود نیز کار کنید. موقعیت‌های زیادی وجود دارد که در آن نوازندگان بدون همراهی می‌نوازند و هنوز باید حس زمان و ریتم را حفظ کنند. تمرین با مترونوم می‌تواند به شما در توسعه ساعت داخلی و حفظ ریتم کمک کند.

همچنین بخوانید  بایدها و نبایدهای رژیم غذایی سالم برای خوانندگی و فن بیان

در نهایت با در نظر گرفتن کاربرد مترونوم تفاوتی ندارد که از مترونوم مکانیکی یا الکترونیکی استفاده می‌کنید. این مهم است که اگر به فکر فراتر رفتن موسیقی خود از سطح سرگرمی هستید، لازم است به خوبی به موقع نواختن را یاد بگیرید. مترونوم ابزاری حیاتی برای تمرین است، به خصوص زمانی که فرد شروع به کار بر روی حس زمان و ریتم خود می‌کند. علاوه بر این، می‌توانید از این دستگاه برای افزایش سرعت در ساز خود استفاده کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://webawaa.ir/?p=1821
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد مترونوم چیست؟ به همراه کاربرد و نحوه استفاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.