حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  28 تیر 1403
حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  28 تیر 1403
0

آموزش 10 تمرین دست برای نوازندگان پیانو

3978 بازدید
تمرین دست برای نوازندگان پیانو
3.7/5 - (6 امتیاز)

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در هنگام نواختن پیانو، چابکی و قدرت انگشتان و دست ها محسوب می شود. از این رو، نوازندگان پیانو روزانه اقدام به انجام تمرینات کششی و حرکتی با هدف افزایش انعطاف پذیری، سرعت و قدرت دست های خود می کنند. در واقع این تمرینات نه تنها سبب تقویت انگشتان و عضلات دست می شود، بلکه می تواند تکنیک و سرعت اجرای قطعات را نیز افزایش دهد.

اگر که به فعالیت در زمینه نوازندگی ساز پیانو مشغول هستید، ولی پیشرفت زیادی علی رغم انجام تمرینات سخت ندارید، توصیه ما به شما انجام یکسری آموزش تمرین دست برای نوازندگان پیانو می باشد. در این مقاله از سایت وب آوا قصد داریم در رابطه با تمرین دست برای نوازندگان پیانو صحبت کنیم.

آموزش تمرین دست برای نوازندگان پیانو
آموزش تمرین دست برای نوازندگان پیانو

نحوه قرارگیری صحیح دست ها روی صفحه پیانو

در نوازندگی پیانو، یکی از نکات مهمی که همواره مورد تأکید است، نحوه قرارگیری درست دست ها روی پیانو می باشد، به نحوی که دست ها حالت قوس مانند داشته باشند و انگشتان به صورت صاف قرار نگیرند. این حالت علاوه بر اینکه سبب وارد شدن فشار کمتری به مچ دست و انگشتان می شود، بلکه خستگی کمتری را در تمرینات طولانی نوازندگی به همراه خواهد داشت. همچنین باعث تسلط دست ها و انگشتان بر روی کلیدهای پیانو شده و سرعت بهتری را در نوازندگی پدید می آورد.  

همچنین بخوانید  آموزش تئوری گام های موسیقی

آشنایی با بهترین تمرینات ورزشی دست برای نوازندگان پیانو

یادتان باشد که گرم کردن دست ها، باید قبل از نواختن پیانو، مثل تمرینات انگشتان دست برای گیتار، انجام شود. چرا که در غیر این صورت، کشیدگی و فشار زیادی به عضلات دست و انگشتان وارد خواهد شد. از این رو، نواختن قطعات ساده در شروع کار می تواند گزینه خوبی برای گرم کردن انگشتان باشد.

اجرای قطعات تکنیکال و سخت در آغاز کار توصیه نمی شود و عدم توجه به این مسئله در خیلی از موارد سبب وارد شدن فشار زیاد به عضلات دست و کشیدگی آنها خواهد شد. در این بخش می خواهیم به معرفی یکسری تمرین دست برای نوازندگان پیانو بپردازیم.

خم کردن بند انگشتان جهت تقویت آنها (آموزش تمرین دست برای نوازندگان پیانو)

برای انجام این تمرین و به منظور قدرت بخشی جداگانه به هر یک از انگشتان، اقدام به قرار دادن آنها روی یک سطح صاف نمایید. سپس با فشردن انگشتان روی سطح مورد نظر و تا جای ممکن با ریلکس نمودن عضلات دست بندهای انگشت را خم کنید. این کار تأثیر بسزایی در پیشگیری از پارگی بافت میان انگشت ها داشته و در کنار قدرت بخشی به آنها، سبب افزایش انعطاف پذیری شان می گردد.

خم کردن بند انگشتان جهت تقویت آنها
خم کردن بند انگشتان جهت تقویت آنها

مچاله کردن کاغذ جهت تقویت دست ها در نواختن پیانو

با استفاده از یک تکه کاغذ یا روزنامه و نگه داشتن آن بین انگشتان خود، شروع به مچاله کردن آن نمایید. البته می توانید توپ نرمی را بین این کاغذ قرار دهید. این کار عضلات دست را تقویت کرده و به منظور دستیابی به بهترین نتیجه بهتر است مچاله کردن کاغذ را در حداقل زمان ممکن انجام دهید.

نواختن گام های متفاوت با کمک میزان شمار یا مترونوم

نواختن سریع پیانو می تواند سبب افزایش قدرت دست و حرفه ای تر شدن شما گردد. استفاده منظم از یک مترونوم در طی تمرینات، بالا رفتن سرعت نواختن گام های مختلف و در نتیجه تسلط بیشتر شما را به همراه خواهد داشت. علاوه بر آن، قدرت ماهیچه دست تان بیشتر شده و انعطاف پذیری آنها افزایش می یابد.

همچنین بخوانید  تجربه نشاط در زندگی
نواختن گام های متفاوت با کمک میزان شمار یا مترونوم
نواختن گام های متفاوت با کمک میزان شمار یا مترونوم

افزایش انعطاف عضلات با خم کردن آنها

در این تمرین، به آرامی اقدام به عقب کشیدن هر یک از انگشتان خود به سمت عقب نمایید و این حالت را به اندازه 30-15 ثانیه حفظ کنید. پیش از پیانو زدن این کار را جهت گرم کردن انگشتان خود انجام داده، چرا که این تمرین کمک شایانی به حرکت نرم تر آنها خواهد کرد.

افزایش انعطاف عضلات با خم کردن آنها
افزایش انعطاف عضلات با خم کردن آنها

بکارگیری لوازم قدرت دهنده به انگشتان

گریپ به عنوان یک وسیله خیلی کاربردی جهت افزایش قدرت انگشتان و عضلات دست به شمار می رود. چرا که نیاز به قدرت زیادی جهت خم کردن گریپ است و این تمرین در بلند مدت قدرت دست ها را افزایش خواهد داد.

بکارگیری لوازم قدرت دهنده به انگشتان
بکارگیری لوازم قدرت دهنده به انگشتان

افزایش قدرت انگشتان ضعیف دست برای نواختن پیانو

با توجه به ضعیف تر بودن انگشتان کوچک دست در مقایسه با سایر انگشت ها، می توان قدرت دست را با تقویت آنها افزایش داد. به توصیه پیانیست های حرفه ای سعی کنید در تمرینات روزانه خود از انگشت کوچک به عنوان ضعیف ترین انگشت و انگشت شست که دارای قدرت بیشتری است، استفاده نموده تا از این طریق با افزایش قدرت دست و میزان تسلط تان، حرفه ای بنوازید.

افزایش قدرت انگشتان ضعیف دست
افزایش قدرت انگشتان ضعیف دست

بی هدف نواختن پیانو

ممکن است شما نواختن بی هدف پیانو را کاری بیهوده بدانید، ولی این روش به عنوان یکی از تمرینات کاربردی پیانیست ها محسوب می شود. چرا که این حرکت سبب عادت کردن انگشتان دست شما به صفحه کلید پیانو شده و دستان شما تقویت خواهد شد.

مشت کردن دستان

برای انجام این تمرین، دستان خود را به مدت 30 ثانیه مشت کرده و سپس آنها را باز کنید. این کار را پشت سر هم چندین بار تکرار کنید.

مشت کردن دستان
مشت کردن دستان

آموختن تمرینات هانون جهت تقویت دست ها

تمرینات هانون نوعی تمرینات مخصوص جهت افزایش قدرت مچ ها و تقویت کلیه انگشتان به شمار می رود و کمک زیادی به نوازنده پیانو در یادگیری نکات حرفه ای در حداقل زمان ممکن خواهد کرد. همچنین این تمرین سبب بهبود چابکی، سرعت و مهارت شما در امر نوازندگی می گردد.

همچنین بخوانید  نحوه نگهداری از ساز تار و نکات مهم آن

انجام حرکات کششی در هنگام نواختن پیانو

با توجه به خستگی عضلات کمر در هنگام نواختن پیانو، باید با چند حرکت کششی در جهت شل کردن این عضلات اقدام کنید. بدین منظور، با قرار دادن بازوها در کنار بدن، شانه ها را به طرف بالا برده و به آهستگی بچرخانید.

این تمرین را به صورت آرام و پشت سر هم ده بار تکرار کنید. این حرکت میزان اسید لاکتیک را در عضلات کمر کاهش داده و سبب آسان تر شدن جریان خونرسانی در دستان تان می شود.

یکی دیگر از حرکات کششی مؤثر جهت شل کردن عضلات شانه، کشیدن بازوها به سمت عقب است، به نحوی که تیغه شانه ها به هم برسند.

سخن پایانی

در این مطلب در مورد یکسری تمرین دست برای نوازندگان پیانو صحبت کردیم. در صورتی که اخیراً یادگیری پیانو را آغاز کرده اید، سعی کنید از تمرینات فوق جهت تقویت و افزایش قدرت دستان خود در طول روز بهره گیرید تا از این طریق سریعتر پیشرفت کرده و حرفه ای تر بنوازید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://webawaa.ir/?p=2332
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد آموزش 10 تمرین دست برای نوازندگان پیانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.