حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  28 تیر 1403
حمایت مجموعه هنری پاسارگاد از خواننده ها و نوازندگانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند. اطلاعات بیشتر
  28 تیر 1403
0

بهترین سن برای آموزش و یادگیری موسیقی برای کودکان

592 بازدید
بهترین سن یادگیری موسیقی برای کودکان
3.7/5 - (3 امتیاز)

همه پدرها و مادرها دوست دارند استعدادهای ذاتی فرزندانشان را به خوبی کشف کنند تا زمینه موفقیت آن‌ها راحت‌تر فراهم شود. در این میان علاقه والدین به یادگیری موسیقی توسط فرزندان‌‍شان بیشتر است. در اغلب کودکان استعدادهای شگفت‌انگیزی در زمینه موسیقی وجود دارد. والدین می‌توانند با کشف و توسعه این استعدادها، یک نابغه موسیقی دیگر را به دنیا معرفی کنند. اما برای شروع یادگیری موسیقی توسط فرزندتان لازم است بدانید بهترین سن برای آموزش و یادگیری موسیقی چه سنی‌ است!

دانستن سن مناسب برای یادگیری هر ساز یا حتی خوانندگی بخش مهمی از فرایند یادگیری موسیقی برای کودکان محسوب می‌شود. در برخی موارد کودک از لحاظ ذهنی یا حتی استعدادی که از خود بروز می‌دهد، آمادگی شروع یادگیری نوازندگی یا خوانندگی را دارد، اما از نظر جسمی و فیزیکی هنوز به توانایی کافی نرسیده باشد

یادگیری موسیقی
بهترین سن یادگیری موسیقی برای کودکان

به طور مثال، حجم ریه‌هایش برای شروع یادگیری یک ساز بادی کافی نباشد یا حتی ممکن است صدای نابالغ و انگشتان ضعیف او مسیر یادگیری را برایش دشوار کند. البته که گاهی اوقات نوابغی در تاریخ توانسته‌اند تمامی محدودیت‌ها را رد کنند و به موفقیت برسند.

به طور مثال موتزارت (Wolfgang Amadeus Mozart) آهنگساز معروف و مشهور اتریشی از 10 سالگی اولین سمفونی خودش را ساخت. البته که استعداد این شخصیت برجسته تاریخ توسط خواهرش کشف شد و از سنین پایین به آن پرداخت، اما به طور قطعی نمی‌توانیک عدد ثابت و مشخص را برای همه کودکان به منظور شروع آموزش و یادگیری موسیقی در نظر گرفت.

بهترین سن برای یادگیری موسیقی چه سنی است؟

با این حال به طور کلی از سنین 3 تا 9 سالگی برای وارد شدن کودک به فضای موسیقی و یادگیری نوازندگی و خوانندگی، می‌تواند مناسب باشد. در این مقاله از سایت وب آوا پس از صحبت درباره مزایای مختلف یادگیری موسیقی برای کودکان، سنین مختلف برای یادگیری هر ساز و مهارت را به طور کلی برایتان معرفی خواهیم کرد.

مزایای یادگیری موسیقی برای کودکان در سنین پایین

یادگیری موسیقی برای کودکان در سنین پایین، کمک زیادی به ابراز احساسات آن‌ها می‌کند. کودکان می‌توانند در مسیر یادگیری موسیقی، خلاقیت‌شان را افزایش دهند و مهارت‌های اجتماعی بیشتری یاد بگیرند. حتی در مواجه با مشکلات در هنگام تمرین و چالش‌های موسیقی، مهارت‌های زندگی را بهتر یاد می‌گیرند و افراد آرام‌تر و بدون استرسی خواهند بود. در ادامه برخی مزایای یادگیری موسیقی برای کودکان را به صورت موضوعی برایتان معرفی خواهیم کرد:

همچنین بخوانید  نوازنده کیست و نوازندگی چیست؟

افزایش قدرت و فعالیت مفید مغز کودک

یادگیری و افزایش مهارت‌های موسیقی در سنین کم و دوران کودکی، باعث پیشرفت چشمگیر مغز می‌شود. مخصوصاً اگر این یادگیری در زمینه مهارت‌های خوانندگی و هماهنگی دست و چشم‌ها باشد. در واقع فعالیت همزمان ذهن و بدن کوکان از طریق یادگیری موسیقی، باعث فعال‌تر شدن قسمت‌های بیشتری از مغزشان می‌شود. همین اتفاق باعث افزایش خلاقیت و حافظه آن‌ها نیز خواهد شد.

افزایش اعتماد به نفس با یادگیری موسیقی برای کودکان

زمانی که کودک‌تان یادگیری مهارت‌های مختلف موسیقی را شروع می‌کند، متوجه یک نکته مهم در زندگی می‌شود. اینکه هرچه بیشتر تمرین و تلاش کند، سرعت یادگیری و بهبود مهارت‌هایش بیشتر می‌شود. از این رو با هر روز تمرین و هر بار تلاش، نتیجه کار خودش را بهتر می‌بیند و به خودش باور بیشتری پیدا می‌کند.

این حس در کنار قدرت اجرا کردن و نمایش مهارت‌های کودک در اجتماع، شجاعت و اعتماد به نفس لازم را برایش به همراه خواهد داشت. در واقع اجرا کردن موسیقی در مقابل خانواده، دوستان و حتی غریبه‌ها باعث می‌شود اعتماد به نفس و عزت نفس کودک تا حد چشمگیری افزایش پیدا کند.

عملکرد بهتر در زمینه های درسی

طبق تحقیقاتی که در سال 2007 در آمریکا در دانشگاه کانزاس انجام شد، دانش آموزانی که در سنین پایین یادگیری موسیقی برای کودکان را شروع کرده‌اند، نمراتی بهتر در درس ریاضی و زبان کسب کرده‌اند. نمره این کودکان بین 20 تا 30 درصد بیشتر از سایر دانش‌آموزان بود. در واقع چالش‌های تمرین موسیقی باعث آمادگی کودک و همچنین افزایش تمرکز در درس خواندن می‌شود که مطالعه موثر و در نتیجه بهتر شدن نمرات درسی فرزندان در مدرسه را به همراه خواهد داشت.

هر ساز و مهارت از چه سنی بهتر است؟

هر نوع سازی با توجه ابعاد و یا سختی نواختن آن سن مناسب خاصی را برای شروع دارد؛ البته به این نکته دقت کنید که این اطلاعات صرفا مثال و پیشنهاد است و بر اسا تحقیقات به دست آمده. اما شما میتوانید در سنسن کم تر یا بیشتر از اطلاعات گفته شده در این مقاله کودک خود را برای یادگیری و نواختن موسیقی آماده کنید.

گیتار

ساز گیتار در بین نوجوانان و جوانان از محبوبیت زیادی برخوردار است. این ساز زهی صدای جذاب و دلنشین دارد. از همین رو در بسیاری از آهنگ‌ها نیز به راحتی از آن استفاده می‌شود. بنابه توصیه استادان و کارشناسان حوزه موسیقی و نوازندگی گیتار، مناسب‌ترین سن برای شروع یادگیری این ساز، بین 6 تا 8 سالگی است. دراین سن کودک می‌تواند نت‌ها را متوجه شده و همچنین وزن 500 تا 800 گرمی یک گیتار استاندارد را درهنگام نواختن تحمل کند. هم‌چنین یادتان باشد که مهمترین فاکتور در مورد آموزش گیتار و یادگیری موسیقی برای کودکان توانایی دست هنرجو است.

همچنین بخوانید  روش‌های کشف و پرورش استعداد موسیقی
یادگیری گیتار برای کودکان
یادگیری گیتار برای کودکان

پیانو و یادگیری موسیقی برای کودکان

پیانو را نیز می‌توان در کنار گیتار، به‌عنوان یکی پرطرفدارترین سازهای دنیا شناخت. پیانو نیز صدایی بسیار آرام‌بخش و روان دارد. پیانو به‌عنوان یک ساز کلاسیک، از قدیمی‌ترین سازهایی است که هنوزهم در موسیقی امروزی استفاده‌ می‌شود. خوشبختانه آموزش پیانو از سنین بسیار پایین، درحدود 5 سالگی یا حتی کمتر امکان‌پذیر است.

یادگیری پیانو برای کودکان
یادگیری پیانو برای کودکان

ویولن و ویولن سنت

ویولن هم محبوبیت کمتری نسبت به گیتار و پیانو ندارد. در واقع کمتر کسی است که عاشق صدای جذاب ویولن نشود. به جرئت می‌توان گفت هرکسی که از شنیدن صدای این ویولن لذت می‌برد، به یادگیری و نواختن آن نیز ترغیب می‌شود. لازم به ذکر است که یادگیری ساز ویولن به عنوان یادگیری موسیقی برای کودکان؛ مانند گیتار و پیانو ساده نیست و نیاز به تلاش و تمرینات بیشتری دارد.

طبق پیشنهاد اساتید موسیقی حداقل سن لازم برای یادگیری نواختن ویولن، حدوداً 6 سالگی می‌باشد. با این حال یادتان باشد که نواختن ساز ویولن هر دو دست، شانه‌ها و گردن کودک را تحت تاثیر قرار داده و در ابتدای راه با کمی درد و سختی همراه است. بنابراین توصیه ما این است که برای شروع یادگیری نواختن ویولن، کودک توانایی فیزیکی لازم را نیز در کنار علاقه و اشتیاق داشته باشد.

یادگیری ویولن برای کودکان
یادگیری ویولن برای کودکان

درامز

در مورد سن مناسب یادگیری موسیقی برای کودکان، نواختن درامز، نمی‌توان عدد مشخص و دقیقی را پیشنهاد داد. با اینکه به صورت کلی سن 7 سالگی می‌تواند برای شروع یادگیری درامز مناسب باشد، اما فاکتورهای دیگری نیز برای این تصمیم مهم هستند. به طور مثال توانایی دست کودک در نواختن درامز اهمیت زیادی دارد.

در کنار این توانایی، آمادگی ذهنی و علمی کودک نیز اهمیت دارد. زیرا یادگیری نواختن درامز علاوه بر توانایی فیزیکی، نیازمند توانایی ذهنی بالایی است. هماهنگی میان دست‌ها، چشم و ذهن در یادگیری و نواختن درامز بسیار مهم است. هم‌چنین نوازنده‌ی درامز باید قادر به خواندن متون موسیقایی و یادگیری تکنیک‌های ضرب و ریتم باشد.

یادگیری درامز برای کودکان
یادگیری درامز برای کودکان

ساز فلوت یا نی ساز مناسب یادگیری موسیقی برای کودکان

صدای زیبا و دلنشین فلوت نیز باعث محبوبیت این ساز در میان خانواده‌ها شده است. برای یادگیری نواختن این ساز به صورت آماتور، در مقایسه با دیگر سازها، نیازمند زمان زیادی نیست. از لحاظ قیمت و هزینه‌ها نیز، بسیار به صرفه‌تر است. از طرفی به دلیل سادگی و سهولت نواختن، کودکان از سنین کم نیز به یادگیری و نواختن فلوت علاقه‌مند می‌شوند.

همچنین بخوانید  همه چیز درباره ساز نی

برای نواختن فلوت یا نی، کودک حداقل باید به سن 7 سالگی رسیده باشد تا هم ازنظر فیزیکی توانایی کنترل روی دهانه‌های هوای ساز را داشته و هم ازنظر ذهنی توانایی درک نوت‌ها را داشته باشد. البته برای هنرجویان کم سن و سال با جسه‌ی کوچک می‌توان از فلوت خمیده استفاده کرد که نسبت به فلوت معمولی سایز کوچک‌تری دارد. با این حال در مدارس موسیقی اکثرا از سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی شروع به نواختن فلوت می‌کنند.

درصورتی که برای یادگیری موسیقی برای کودکان خود احتیاج به مشاوره دارید میتوانید با کارشناسان وب آوا در ارتباط باشید

09229151630
یادگیری فلوت
یادگیری فلوت – یادگیری موسیقی برای کودکان

سنتور

از دیگیر سازهای پرطرفدار سنتی و ایرانی، سنتور است. سنتور دامنه آوایی بسیار بالایی دارد و دستگاه‌های موسیقی زیادی درآن قابل اجرا است. سنتور قرن‌ها نقل مجالس شادی بوده و بزرگان موسیقی نیز علاقه خاصی به این ساز و نوازندگان آن دارند. سن مناسب یادگیری موسیقی برای کودکان برای ساز سنتور، از 7 سالگی به بعد است. البته موارد زیادی نیز پیش‌آمده که شخص قبل از رسیدن به این سن نیز سنتور را به خوبی یاد گرفته و به صورت حرفه‌ای می‌نوازد.

یادگیری سنتور برای کودکان - یاگیری مسویقی برای کودکان
یادگیری سنتور

خوانندگی

گاهی اوقات والدین به دلیل علاقه کودکشان به خواندن، به فکر یادگیری مهارت خوانندگی برای کودک‌شان می‌افتند. همین امر باعث می‌شود تا کودک 3 یا 4 ساله‌شان را برای یادگیری و آموزش خوانندگی ثبت‌نام کنند. اما باید بدانید که کودک در این سنین موفق نخواهد بود. در واقع شروع یادگیری خوانندگی باید بعد از سن بلوغ باشد.

زیرا کیفیت صدای انسان به مرور زمان و با افزایش سن بهتر می‌شود. در مورد کودکان نیز قبل از بلوغ و در سنین پایین، این فرایند نتیجه خوبی را به همراه نخواهد داشت. البته در افراد مختلف این عملکرد و فرایند ممکن متفاوت باشد و نوابغی از سنین بسیار کم خواننده‌های بزرگی شده باشند، اما به صورت کلی بهتر است در سنین 11 یا 12 سالگی برای این مهارت شروع کنند.

به طور مثال زمانی که صدای یک پسر نوجوان کلفت و بم می‌شود، می‌تواند یادگیری خوانندگی را شروع کند. با این حال اگر کودک‌تان بسیار به خوانندگی علاقه دارد، می‌تواند تا رسیدن به سن مناسب خوانندگی، نواختن پیانو را یاد بگیرد. به این ترتیب تا سن مناسب برای خوانندگی از نظر ریتم، ملودی و سایر تکنیک‌ها قوی می‌شود.

جمع بندی

به انتهای یک مقاله دیگر رسیدیم؛ اگر شما هم کودکی دارید یا خودتان به یادگیری موسیقی برای کودکان اهمیت میدهید رعایت نکات گفته شده در این مقاله میتواند کمک شایانی به انتخاب درست ساز و مسیر یادگیری موسیقی برای کودکان دلبندتان شود.

فراموش نکنید که انتخاب مسیر اشتباه باعث دلسردی کودک شما از موسیقی میشود. خوشحال میشیم که نظر خود را در رابطه با این مقاله در بخش نظرات بیان کنید و یا اینکه اگر کودکی دارید به ما و سایر کاربران بگویید در چه سنی چه سازی را برای او تهیه کرده اید تا یادگیری را آغاز کند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://webawaa.ir/?p=2056
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد بهترین سن برای آموزش و یادگیری موسیقی برای کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.